CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Ședință festivă cu foștii prefecți ai Prahovei, cu ocazia Zilei Instituției Prefectului

- Actualitate -

Ședință festivă cu foștii prefecți ai Prahovei, cu ocazia Zilei Instituției Prefectului

2 aprilie este stabilită prin lege ca fiind Ziua Instituției Prefectului, ocazie cu care, la sediul Prefecturii Prahova, a avut loc astăzi o manifestare intitulată "Instituția Prefectului - 115 ani în slujba prahovenilor". A fost o ședință festivă la care au fost invitați să participe cei 16 prefecți ai județului de după 1989, dar și foști angajați ai Prefecturii și reprezentanți ai Consiliului Județean și ai unor direcții deconcentrate. Iar Codruț Constantinescu, consilier pentru afaceri europene în cadrul Prefecturii, a prezentat un material referitor la istoria instituției.

Prima apariție a instituției prefectului în administrația românească datează din a doua jumătate a secolului XIX, din timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza, când a fost emisă Legea pentru înființarea consiliilor județene, din 2 aprilie 1864 și Legea comunală din 1 aprilie 1864, inspirate după modelul francez al timpului. Prin Legea nr.2 din 14 aprilie 1864 se reglementa prima împărțire administrativ - teritorială a statului român în județe și se stabileau primele organe administrative de la acest nivel. Prin legea din 1864, județul nu era doar o subdiviziune administrativă a statului, ci și o persoană juridică învestită cu o anumită putere politică și drepturi patrimoniale. Prin Legea nr. 2 din 14  aprilie 1864, prefectului i se stabilea calitatea de reprezentant al puterii centrale în județ și administrator al intereselor locale. În ”File din istoria Prefecturii Prahova”, consilierul Codruț Constantinescu a adunat date importante despre instituție, din momentul în care a fost înființată în urma reformelor domnitorului Alexandru Ioan Cuza și până la desființarea sa de către regimul comunist. Rolul prefectului în administrarea județului a fost încă de la început foarte important. Printr-o nouă lege emisă la 1 noiembrie 1892, prefectul devine „primul agent al puterii executive în district, el reprezintă pe ministru şi pe rege”, fiind reprezentantul tuturor miniştrilor ale căror dispoziţii trebuia să le execute.Instituția prefectului a fost desființată de comuniști, în 1944, pentru a fi reînființată după 1989. 

La ședința festivă de astăzi, actuala conducere a Prefecturii - prefectul Ioana Mădălina Lupea și subprefectul Emil Drăgănescu i-au felicitat și le-au oferit diplome de onoare și daruri simbolice foștilor prefecți care au putut onora invitația: Nicolae Bălănoiu, Romeo Hanganu, Georgică Diaconu, Corneliu Popescu, Nicolae Alexandri, Doru Nechiti, Adrian Semcu, Marius Sersea și Rodica Paraschiv.
(Foto - Instituția Prefectului Prahova)


02 Apr 2019 19:24 4782 vizualizari


Comentarii






952 vizualizari 28 Jun 2026 18:53 Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Apel la toți cei implicați în proiectul de eficientizare energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Nu permiteți îngroparea orașului în datorii!

Sunt șapte ani și patru luni de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. După șapte ani și patru luni, proiectul nu este finalizat!

citeste mai mult
1122 vizualizari 28 Jun 2026 10:46 Noaptea trecută, accident mortal pe o șosea din Prahova

Noaptea trecută, accident mortal pe o șosea din Prahova

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

citeste mai mult
1950 vizualizari 27 Jun 2026 20:13 CLSU Câmpina, convocat pentru situația cauzată de emanațiile de gaze de pe Strada Erupției

CLSU Câmpina, convocat pentru situația cauzată de emanațiile de gaze de pe Strada Erupției

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

citeste mai mult
1436 vizualizari 25 Jun 2026 10:41 La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV