În organizarea federației române de specialitate, la Brașov, la Bazinul Olimpic, a avut loc ediția 2019 a Cupei României la natație pentru juniori, tineret și seniori. Au fost prezenți cei mai buni 180 de sportivi de la 35 de cluburi din întreaga țară. Clubul Contratimp Câmpina a participat cu 12 sportivi, jumătate dintre ei antrenându-se la Târgoviște, sub conducerea antrenoarei Anca Pătrășcoiu, ceilalți, la Câmpina, pregătiți de Octavian Postolache.
Rezultatele sportivilor Clubului Contratimp Câmpina au fost pe măsura așteptărilor, zece dintrei ei clasându-se în primele 10 locuri la cel puțin o probă sportivă.
Cele mai bune rezultate au fost obținute de Sonia Drăgan - locul 3, la 400m mixt, juniori; Andreea Văcaru - locul 4, la 50m fluture (la numai patru sutimi de secundă de podium) și 1oom fluture; Bogdana Ellersdorfer - locul 5, la 50m fluture și 100m fluture. O mențiune specială se cuvine și pentru sportivii Maria Ursu și David Tudor, aflați la prima lor competiție națională oficială.

La Bănești, Sportul Câmpina a avut parte de un adversar dificil, incomod, cu o denumire exotică, Arizona.

Meci cu o desfășurare incredibilă la Coada Izvor, acolo unde CS Câmpina nu a putut trece de gazdele de la CS Mănești, înregistrând prima remiză a sezonului.

Vineri după-amiază a avut loc primul meci al etapei, ultimul fiind programat duminică.

Fetele de la CS Câmpina au obținut o nouă victorie pe teren propriu, de această dată în fața formației CS Județean Prahova, cu scorul de 31-27.