CONTACT

Poliția Locală nu are atribuții de sancționare a persoanelor care comercializează și folosesc materiale pirotehnice

- Actualitate -

Poliția Locală nu are atribuții de sancționare a persoanelor care comercializează și folosesc materiale pirotehnice

Primăria municipiului Câmpina ne-a transmis un comunicat de presă privind folosirea materialelor pirotehnice.

Conform comunicatului semnat de directorul Poliției Locale Câmpina, Marius Vișan, având în vedere starea de pericol existentă privind deținerea, manipularea sau alte operațiuni cu obiecte artizanale și de distracție pe bază de amestecuri pirotehnice, efectuate fără drept de către persoanele fizice sau juridice în perioada sărbătorilor de iarnă, "vă comunicăm că, în sfera contravențională a comercializării și folosirii materialelor pirotehnice, Poliția Locală nu are atribuții profesionale de constatare și sancționare a persoanelor care comercializează și folosesc materiale pirotehnice, cu încălcarea prevederilor legale.
În context, normele legale care reglementează atribuțiile profesionale în domeniu au conferit competențe de constatare și sancționare exclusiv inspectorilor de muncă din cadrul Inspecției Muncii și polițiștilor din cadrul Poliției Naționale, conform prevederilor Legii nr. 126/1995 privind regimul materiilor explozive, republicată, cu modificările și completările ulterioare, constituind infracțiune orice operațiuni cu artiocole pirotehnice efectuate fără drept”.
În situația persoanele fizice sau juridice autorizate, constituie contravenție folosirea articolelor pirotehnice în următoarele situații:
a) între orele 24.00 și 6.00, cu excepția perioadelor autorizate, precum și a evenimentelor de interes local, național sau internațional, în baza aprobării ajtorităților locale;
b) la o distanță mai mică de 50m de construcțiile de locuințe cu până la patru niveluri și la mai puțin de 100m față de cele cu peste patru niveluri;
c) la o distanță mai mică de 500m de instalațiile electrice de înaltă tensiune, de locurile de depozitare și livrare a combustibililor lichizi sau solizi, de instalațiile de gaze;
d) la o distanță mai mică decât cea prevăzută de reglementările în vigoare pentru obiectivele chimice și petrochimice ori pentru alte obictive care prezintă pericol la incendiu sau explozie;
e) în locurile în care există riscul producerii de alunecări de teren, avalanșe sau căderi de pietre;
f) pe drumurile publice deschise circulației rutiere, pe aleile pietonale și în spații deschise cu aglomerări de persoane;
g) la o distanță mai mică de 500m de păduri

Ținând cont de cele prezentate, pentru prevenirea evenimentelor neplăcute care ar putea fi provocate prin folosirea acestor materiale şi pentru a evita disconfortul produs şi chiar rănirea gravă a unor persoane, Direcția Poliția Locală, ca parte în susținerea eforturilor municipalității de a asigura un climat decent, și-a prioritizat zilnic activitățile preventive în vederea asigurării ordinii și liniștii publice, semnalând aceste fapte factorilor abilitați, atât ca urmare a sesizărilor din oficiu, cât și cu ocazia verificării aspectelor semnalate de către cetățeni.


10 Dec 2024 15:04 17053 vizualizari


Comentarii






  • 11.12.2024 07:12 Cristina La ce numar de telefon putem suna pentru a anunta incalcarea celor mentionate in comunicat?
  • 10.12.2024 20:17 Tache O dovada ca sunt inutili societății și scumpi.Doar consuma.Cat despre Vișan ii este rușine și cu uniforma.Avem scoala de ,,curcani'' și plătim și acești necalificați zeflemisti.Nu poți jigni organu ca iei amenda.Astia nici fițuici,ziarul primariei nu sunt în stare sa îl aducă,în cartier Voila i a văzut cineva,auzeam ca ei ar distribui ziarul.Eu știam ca era un tânăr,nicidecum miliția pe Voila,ziua în afara de ceva activitate în zona fermei e pustiu
  • 10.12.2024 17:29 diss Normal! Să nu îi deranjați prea mult.În afara faptului că se plimbă toată ziua în mașini ce fac acești polițiști locali?
483 vizualizari 02 Jan 2026 12:45 În Prahova, prima zi a anului 2026 a adus o serie de incendii

În Prahova, prima zi a anului 2026 a adus o serie de incendii

Pompierii prahoveni au fost printre cele mai solicitate autorități în prima zi a anului 2026, cel puțin la nivelul județului Prahova.

citeste mai mult
352 vizualizari 02 Jan 2026 09:33 Mai mulți prahoveni au fost răniți de petarde în noaptea de Revelion

Mai mulți prahoveni au fost răniți de petarde în noaptea de Revelion

La trecerea dintre ani, mai mulți prahoveni, care au utilizat petarde, au fost răniți, necesitând chiar intervenții chirurgicale și internare.

citeste mai mult
1705 vizualizari 30 Dec 2025 14:14 Tribunalul Prahova a decis ca ofițerul acuzat de tentativă de viol la Școala de Poliție Câmpina să rămână în arest preventiv

Tribunalul Prahova a decis ca ofițerul acuzat de tentativă de viol la Școala de Poliție Câmpina să rămână în arest preventiv

Tribunalul Prahova a respins pe 30 decembrie contestația formulată de comisarul-șef de poliție Ion Laurențiu Iordan care a fost acuzat de tentativă de viol în incinta Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" Câmpina.

citeste mai mult
6062 vizualizari 30 Dec 2025 06:33 Caz incredibil în justiția din Câmpina: un proces a durat până s-a prescris fapta de... conducere a unui vehicul fără permis!

Caz incredibil în justiția din Câmpina: un proces a durat până s-a prescris fapta de... conducere a unui vehicul fără permis!

Chiar dacă este o perioadă a sărbătorilor, chiar dacă peste noi vin tot felul de coduri meteorologice, totuși, ecourile documentarelor privind mersul justiției nu s-au stins și încă mai sunt oameni care privesc foarte circumspect ceea ce se întâmplă în această putere a statutului român. 

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV