Una dintre problemele căreia administrația câmpineană părea să nu îi găsească o rezolvare este cea a fostului parc ”Mițu-Chițu” de pe Strada Oituz. S-a vorbit mult pe această temă, iar în cadrul unei emisiuni la CâmpinaTV, consilierul Cosmin Raț chiar anunța că demisionează dacă până în martie 2023 nu sunt scoase la licitație ori ștrandul de la Casa Tineretului, ori parcul ”Mițu-Chițu”.
Ei bine, în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local din 20 decembrie 2022, a fost aprobată și o nouă rectificare a bugetului local, valoarea totală a bugetului Câmpinei ajungând la 154.396.050 lei, cel mai mare buget din istoria localității. Una dintre modificări a constat în alocarea sumei de 5.000 lei pentru realizarea unui studiu de oportunitate și a documentației de atribuire privind concesionarea parcului de pe Strada Oituz (fostul ”Mițu-Chițu”). Rectificarea bugetului local a fost aprobată în unanimitate de consilierii prezenți la acea ședință.
Despre parcul de pe Strada Oituz am scris în repetate rânduri. De la 1 septembrie 2020, pe poarta sa este pus lacătul și lucrurile se mișcă extrem de greu. Poate acum, odată cu realizarea documentației, urmează și... concesionarea spațiului respectiv, ceea ce presupune redarea lui în circuitul public, cu aceeași destinație. Poate se va găsi vreo firmă privată care să investească aici, dacă administrația locală a tot evitat să facă acest lucru!

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.