CâmpinaTV.ro a fost prima publicație care v-a informat că în zilele de marți, 19 martie, și miercuri, 20 martie, traficul rutier va fi închis pe DN1 pentru demolarea podului feroviar de peste râul Prahova și drumul național. În aceste două zile, traficul rutier sub 3,5 tone va fi deviat prin Câmpina.
Acum, cu numai câteva ore înaintea închiderii circulației, suntem în măsură să vă spunem câteva dintre măsurile luate de autorități pentru a asigura un trafic rutier cât mai fluid pentru cei care vor fi nevoiți ca în zilele de marți și miercuri să treacă prin Câmpina. Astfel, s-a decis oprirea semafoarelor, sporirea numărului de agenți de poliție care se vor afla în cele mai importante intersecții din Câmpina și luarea tuturor măsurilor necesare pentru ca în funcție de evoluția lucrurilor, traficul să se desfășoare în condiții cât mai bune. În plus, polițiștii fac un apel la câmpineni să limiteze cât mai mult posibil folosirea autoturismelor în cele două zile, iar dacă, totuși, vor fi nevoiți să se deplaseze în trafic să folosească străzile secundare, totul concurând la ideea ca pe bulevardele centrale ale Câmpinei, pe care se face tranzitul pe direcția nord - sud și retur, să se desfășoare doar traficul de pe DN1. Va fi o încercare dificilă pentru Câmpina, dar autoritățile fac un apel la toți participanții la trafic să respecte recomandările poliției și indicațiile agenților din teren.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E, în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.

Camera Deputaților a adoptat astăzi tacit proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova.