Unul dintre participanții la acțiunea de astăzi de la Câmpina, destinată promovării respectului în trafic, a ținut să-i aducă un omagiu ciclistului italian Michele Scarponi, decedat vineri în urma unui accident rutier produs în timp ce se antrena. Scarponi avea doar 37 de ani.
Tragedia a șocat lumea ciclismului. Michele Scarponi de abia se întorsese din Turul Alpilor, unde s-a clasat pe locul al patrulea și se pregătea pentru Turul Italiei, unde urma să fie liderul echipei Astana. Vineri a ieșit să facă o tură cu bicicleta în apropierea casei sale și a fost lovit, într-o intersecție, de o camionetă al cărei șofer nu a fost atent și nu l-a văzut pe ciclist. Michele Scarponi a murit pe loc...
În Câmpina sunt mulți iubitori ai ciclismului și cunoscători ai acestui sport frumos, care câștigă tot mai mult teren și la noi. Unul dintre ei a participat la marșul de astăzi cu gândul la Michele Scarponi, un mare campion, ucis de o mașină. "Marșul pe două roți", organizat în fiecare an la Câmpina, este o acțiune de conștientizare civică, o acțiune prin care se dorește ca șoferii să înțeleagă că nu sunt singuri în trafic. Că pe lângă ei sunt și bicicliști, și motocicliști. Că respectul reciproc în trafic este extrem de important și poate salva vieți.
Citiți și Participanții la "Marșul pe două roți" au promovat respectul reciproc în trafic

În mai multe puncte din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.