CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Transportul public la Câmpina se va realiza tot cu Eliro până în ianuarie 2024

- Actualitate -

Transportul public la Câmpina se va realiza tot cu Eliro până în ianuarie 2024

Pentru cei care efectuează naveta zilnică folosind transportul public local din Câmpina pare un adevărat coșmar fără sfârșit... Societatea Eliro va continua să presteze acest serviciu până în ianuarie 2024. Este un termen maximal, în câteva luni urmând a se organzia o nouă licitație și sperându-se la un nou operator.

În ultimele luni, mai întâi, s-a desfășlurat o nouă procedură de achizișie pentru derularea acestui serviciu, dar nicio firmă nu s-a arătat interesată. Apoi, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Câmpina, care a avut loc vineri, 7 aprilie 2023, s-a decis modificarea și completarea hotărârii în baza căreia s-a organizat licitația pentru delegarea transportului public local de persoane. Practic, modificarea, realizată conform Legii 99/2016 privind achizițiile sectoriale, permite administrației locale ca delegarea acestui serviciu să se facă prin negociere fără invitație prealabilă. Nici aceasta nu a a vut vreun rezultat.
În aceste condiții, primarul municipiului Câmpina a venit în fața consilierilor locali cu propunerea de prelungire a contractului existent pentru transportul public local, cel cu firma Eliro, până cel mai târziu la data de 31 ianuarie 2024. Prelungirea contractului a fost aprobată în unanimitate de consilierii locali prezenți la ședința din 27 aprilie.
Vă reamintim că problemele în asigurarea continuității transportului public local intervin din faptul că administrația locală este foarte aproape de a aduce autobuzele electrice, contractate deja printr-un proiect cu fonduri europene. Pentru că este o perioadă foarte scurtă pentru care trebuie asigurat servicul de transport public local, nicio firmă nu se prea înghesuie... Și poate nu ar fi fost rău dacă s-ar fi ținut cont de opinia consilierului Cosmin Raț, de la Partidul Oamenilor Liberi, care spunea prin toamna anului trecut că nu ar fi fost rău dacă s-ar f găsit o soluție pentru acordarea unui fel de drept de preemțiune firmei care asigura serviciului de transport public local până la sosirea autobuzelor electrice, aceasta urmând a avea un punctaj mai bun pentru obținerea dreptului de a exploata noile autobuze electrice. Poate astfel, nu s-ar fi ajuns la aceeași veșnică soluție care îi exasperează pe călători - Eliro. 


01 May 2023 09:10 2692 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
463 vizualizari 15 Jun 2026 19:48 Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. „Regulamentul privind parcările pe domeniul public va fi pus în curând în consultare”

Câmpinenii întreabă... primarul răspunde. „Regulamentul privind parcările pe domeniul public va fi pus în curând în consultare”

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

citeste mai mult
368 vizualizari 15 Jun 2026 13:00 Un bărbat din Dâmbovița a fost prins băut la volan de polițiștii din Câmpina

Un bărbat din Dâmbovița a fost prins băut la volan de polițiștii din Câmpina

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 2.15, pe DN1, polițiștii din Câmpina au depistat un autoturism condus într-o manieră dubioasă, care putea afecta siguranța traficului rutier.

citeste mai mult
890 vizualizari 15 Jun 2026 09:37 La Câmpina, din cauza ploii puternice, un copac a căzut peste o casă pe Strada Dr. Victor Babeș

La Câmpina, din cauza ploii puternice, un copac a căzut peste o casă pe Strada Dr. Victor Babeș

Ploaia foarte puternică de duminică seară a produs mai multe pagube în municipiul Câmpina.

citeste mai mult
393 vizualizari 15 Jun 2026 09:28 Furnizarea apei potabile este întreruptă în mai multe zone din Breaza și în comuna Adunați

Furnizarea apei potabile este întreruptă în mai multe zone din Breaza și în comuna Adunați

HidroPrahova a anunțat oprirea apei în mai multe zone din Breaza și comuna Adunați din cauza... vremii nefavorabile.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV