Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenția că vom reuși să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuși vom încerca să vă aducem în atenție informații interesante despre oameni și fapte din Câmpina noastră dragă.
11 mai...
1943 – Cu sediul în localul Școlii din cartierul Slobozia se constituie Asociația Culturală Cămin ”Mihai Eminescu”, primul președinte fiind Gheorghe Văsioiu. Școala din cartierul Slobozia există și astăzi, cu foarte mici modificări, aici aflându-se acum Școala Sanitară Postliceală ”Louis Pastuer” a Fundației ”AMUS”. (foto cu caracter ilustrativ - școala din Slobozia la finalul anului școlar 1909-1910)
1967 – Nicolae Ceaușescu vizita la Câmpina Castelul Hasdeu, din delegația mai făcând parte Ion Gheorghe Maurer (a cărui soție era din Câmpina), Paul Niculescu Mizil, Manea Mănescu, Gheorghe Stoica și alții. Cu acest prilej a fost inaugurată și Cartea de Aur a Muzeului, Nicolae Ceaușescu fiind, potrivit mărturiilor martorilor oculari, primul semnatar în acest document. Este una dintre vizitele lui Ceaușescu la Câmpina despre care se știu cele mai puține lucruri și avea să rămână singura sa vizită la Castelul Hasdeu.
1994 – Consiliul Local Câmpina adopta o hotărâre prin care i se acorda senatorului Ioan Lup titlul de cetățean de onoare al Câmpinei. Ioan Lup a fost vicepreședintele Senatului României în legislatura 1992-1996, fiind ales pe listele PNȚCD.
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu și Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona Luncașu, Marian Dulă și până la diverse articole de presă.)
Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi.
Câmpina deține un edificiu unic, care îmbină trei stiluri arhitectonice diferite - baroc, neoclasic și rococo, un edificiu care ar putea deveni un punct de atracție și un simbol pentru turismul din Câmpina. Este vorba de Capela Hernia, de pe Aleea Parcului, un monument de la a cărui edificare se vor împlini anul viitor 140 ani!
Spitalul Municipal Câmpina a lansat o campanie publică de strângere de fonduri pentru achiziția unui echipament de artroscopie, fiind o premieră pentru cea mai importantă unitate spitalicească a Câmpinei.
Ba mai mult, încă din prima zi a congresului, Călin Tiu a susținut un curs de ecografie pentru chirurgi, la care au participat 27 medici din 11 țări.