Deficitul de medici este în continuare una dintre cele mai grave probleme cu care se confruntă Spitalul Municipal Câmpina. O nouă discuție pe tema lipsei medicilor și găsirii unor soluții pentru rezolvarea acestei probleme a avut loc astăzi între directorul medical al spitalului, dr. Mihaela Petrovici și primarul municipiului, Alin Moldoveanu.
La finalul anului trecut, la nivelul Spitalului Municipal Câmpina, deficitul de medici era de 50 de persoane. Acesta este și motivul pentru care nu pot fi asigurate gărzile și nu poate fi redeschisă Secția de Obstetrică-Ginecologie, chiar dacă, de la 1 iulie 2021, spitalul s-a redeschis parțial și pentru pacienții non-COVID. După cum ne-a declarat dr. Mihaela Petrovici, în ultima perioadă s-a reușit rezolvarea problemei privind deficitul de medici la secțiile Pediatrie, Neonatologie și Boli Interne. În schimb, s-a agravat situația la Anestezie și Terapie Intensivă și la Obstetrică-Ginecologie. La ATI sunt trei medici, dintre care unul este în concediu aproape toată luna august, iar un alt medic nu poate efectua gărzi. Prin urmare, există un singur medic disponibil la această secție extrem de importantă, unde se mai apelează și la ajutorul unor medici care lucrează și la alte spitale. La Secția de Obstetrică-Ginecologie sunt opt posturi de medic în organigramă, dar numai patru medici sunt angajați, dintre care doar trei sunt activi (un medic este în concediu postnatal). În opinia directorului medical al Spitalului Municipal, situația este extrem de delicată, iar toate aceste probleme i-au fost expuse astăzi și primarului Alin Moldoveanu. La solicitarea acestuia, săptămâna viitoare, marți, 10 august, după programul de lucru, la Primărie va avea loc o întâlnire cu conducerea Spitalului Municipal și mai mulți medici din cadrul instituției, în special cei de la secțiile cu probleme și cei care pot asigura gărzi, pentru a se discuta întreaga situație și pentru a se încerca găsirea unor soluții pentru atragerea de medici la spitalul din Câmpina.
În prezent, Spitalul Municipal Câmpina este redeschis pentru toate categoriile de pacienți, cu circuite separate pentru pacienții COVID și pacienții non-COVID. Așa cum a decis Ministerul Sănătății, spitalul este în continuare și unitate COVID, păstrând active circuite dedicate, cu un număr redus de paturi, 33 din care 20 pentru adulți și 13 la Secția de Pediatrie. Pentru pacienții non-COVID sunt alocate 120 de paturi. Astăzi, 6 august 2021, în Spitalul Municipal Câmpina se aflau internați 73 pacienți non-COVID și un pacient cu COVID.
Trei ani de închisoare cu suspendare, aceasta este sinteza pedepsei aplicate de instanța de la Judecătoria Câmpina poentru autoarea accidentului cumplit de pe trecerea de pietoni de la Salcie, în urma căruia un băiat de 17 ani și-a pierdut viața.
Odată cu începerea vacanței de vară, polițiștii din cadrul Biroului Siguranța Școlară, împreună cu reprezentanți ai Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Ploiești și ai Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IJP Prahova, desfășoară activități de informare și prevenire în cadrul Campaniei ”Dorințe îndeplinite la vârste potrivite”.
Consiliul Județean Prahova a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 30 iunie, repartizarea pe localități a sumei de 43.654.000 lei.
Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic instituirea unor restricții de circulație pe DN1, în zilele următoare.