De câteva zile, în zona centrală a municipiului Câmpina, în dreptul trecerilor de pietoni, se lucrează de zor. Se montează niște plăci cu protuberanțe, marcaje tactile pentru nevăzători, care să-i atenționeze pe aceștia că în zona respectivă este trecere pentru pietoni.
"Este vorba de o continuare a lucrărilor începute anul trecut, când au fost montate avertizoare acustice la trecerile de pietoni din zona centrală pentru persoanele cu dizabilități, în special pentru nevăzători. De această dată, în zona trecerilor de pietoni montăm aceste plăci cu protuberanțe, care acționează ca un marcaj tactil pentru persoanele nevăzătoare. De asemenea, la avizierul Primăriei a fost montat un panou special la care să aibă acces persoanele cu dizabilități, în special cele cu mobilitate redusă. Toate aceste lucrări au fost stabilite în urma unui control al reprezentanților Ministerului Muncii și Justiției Sociale pe linia asigurării drepturilor persoanelor cu dizabilități privind accesul la mediul fizic, informațional și comunicațional", ne-a declarat viceprimarul municipiului Câmpina, Adran Pițigoi.
Această lucrare a fost contractată de administrația locală în cursul anului trecut, are valoarea de 45.220 lei cu tot cu TVA, este realizată de societatea Teo Trans Consulting București și include materialele, transportul și montajul tuturor componentelor necesare.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

Așteptat cu foarte mare de interes de către toți proprietarii de mașini din Câmpina, proiectul de regulament de organizare, funcționare, repartizare și utilizare a sistemului de parcare a fost lansat în consultare publică de administrația locală.