Câmpina va găzdui, în perioada 3-13 iulie 2019, Festivalul de Arte, un proiect deosebit, extrem de ambițios, care cuprinde atât cursuri în domeniile muzică, arte plastice, teatru și creație literară, dar și câte un spectacol în fiecare seară a festivalului. Prezentarea acestui eveniment a fost făcută astăzi, în cadrul unei conferințe de presă despre care puteți citi în articolul nostru - Festivalul de Arte de la Câmpina, un adevărat "laborator" artistic pentru iubitorii muzicii, teatrului, artelor plastice și creației literare. În cadrul festivalului vor fi zece spectacolele care vor avea loc la Casa de Cultură "Geo Bogza" și la Biserica Catolică "Sf. Anton de Padova". Intrarea este gratuită, iar programul complet vi-l prezentăm în continuare.
Miercuri, 3 iulie, Casa de Cultură "Geo Bogza"
- ora 12.00 - Deschiderea oficială a Festivalului de Arte, cu un scurt recital Alexandra Ariadna Mihai, cu muzică de George Gershwin;
- ora 17.30 - Lecție deschisă de jazz, prof. dr. Florin Răducanu
Joi, 4 iulie, Biserica Catolică "Sf. Anton de Padova"
- ora 18.30 - Recital de pian la patru mâini, Corina Ibănescu și Ana Mara Negrea
Vineri, 5 iulie, Casa de Cultură "Geo Bogza"
- ora 18.00 - Moment poetic cu scriitorul Florin Dochia și recital de muzică ușoară, musical și arii celebre, cu Alexandra Ariadna Mihai și cursanți
Sâmbătă, 6 iulie, Casa de Cultură "Geo Bogza"
- ora 18.00 - Recital de pian la patru mâini, Camelia Pavlenco și Diana Spânu Dănilă
Duminică, 7 iulie, Biserica Catolică "Sf. Anton de Padova"
- ora 18.30 - Recital de pian, cu trei cursanți de excepție ai Corinei Ibănescu
Marți, 9 iulie, Biserica Catolică "Sf. Anton de Padova"
- ora 18.30 - Recital de vioară, violă și pian, Gabriel Dănilă, Lucian Moraru, Diana Spânu Dănilă
Miercuri, 10 iulie, Biserica Catolică "Sf. Anton de Padova"
- ora 18.00 - Recital de orgă, prof. Adrian Suciu
Joi, 11 iulie, Biserica Catolică "Sf. Anton de Padova"
- ora 18.30 - Recital canto clasic, conf. univ. dr. Claudia Codreanu, conf. univ. dr. Diana Dembinski Vodă
Vineri, 12 iulie, Casa de Cultură "Geo Bogza"
- ora 17.00 - Vernisaj cursanții de arte plastice, concert prof. dr. Săndel Smărăndescu (contrabas) și Lucian Moraru (violă)
Sâmbătă, 13 iulie, Casa de Cultură "Geo Bogza"
- ora 10.00 - Concert de final
Vă reamintim că, la toate aceste manifestări, intrarea este gratuită.

Trei cluburi de dans din România s-au calificat la Campionatele Mondiale - IDO World Championships, competiție desfășurată la De Panne, în Belgia, la finalul lunii noiembrie.

Marți, 9 decembrie 2025, de la ora 17.30, sunteți invitați la Librăria Elstar din Câmpina la o nouă întâlnire cu literatura și cu autoarea Cătălina Ene Onea, care revine la Câmpina cu ocazia unei noi lansări de carte – ”L.U.N.A – La Umbra Noilor Amintiri”, Editura Eikon.
Evenimentul marchează 25 de ani de la debutul editorial al autoarei, cu volumul ”Jocul silabelor” (cuvânt înainte Ana Blandiana).

Ziua Națională a României, 1 Decembrie 2025, care ar fi trebuit să fie un motiv de bucurie și sărbătoare, a fost umbrită la Câmpina de criza apei.

Seratele Culturale Elstar au loc de obicei în cadrul primitor și cald al Librăriei Elstar, dar organizarea ediției de sâmbătă la Casa Tineretului a fost o idee foarte bună, în condițiile în care foaierul acestei instituții este pregătit festiv pentru sărbătorile de iarnă.