Agenții Poliției Rutiere au acționat noaptea trecută în Câmpina și pe Valea Prahovei, până la Azuga, pentru prevenirea și combaterea depășirii limitelor legale de viteză și conducerii autoturismelor de persoane aflate sub influența băuturilor alcoolice. 577 de conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest. De asemenea, pentru depistarea celor care circulau cu viteză mare, polițiștii au folosit aparatul TruCam (radarul tip pistol).
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul Județean de Poliția Prahova, pentru neregulile constatate au fost aplicate 50 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 24.380 lei, au fost reținute șapte permise de conducere și au fost retrase două certificate de înmatriculare. Unul dintre exemplele date de IJP Prahova este cel al unui conducător auto de 38 de ani, care a fost depistat circulând cu 129 km/h în Cartierul Nistorești din Breaza. Acestuia i-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice 90 de zile și a fost amendat cu 1.305 lei.

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.

Un apel fals la 112 nu înseamnă doar o alarmă nejustificată. Înseamnă direcționarea unor resurse umane și logistice către un eveniment inexistent, în timp ce, în alt loc, o persoană aflată într-un pericol real poate aștepta intervenția autorităților.