Pompieri militari din cadrul ISU Prahova acționează la această oră pentru stingerea unui incendiu declanșat în apropierea Gării Câmpina (aflată, după cum știți, pe teritoriul administrativ al comunei Poiana Câmpina). Sunt trei focare, relativ grupate. Arde vegetația uscată, dar ard și gunoaie aruncate la întâmplare. Suprafața afectată nu este mare, dar focul se manifestă destul de violent, cu flacără deschisă.
La locul incendiului se află, pe lângă pompieri, polițiști locali din comună, dar și primarul Alin Moldoveanu, șefa SVSU din cadrul Primăriei - Ana Maria Goran, precum și reprezentanți ai CFR. În momentul de față nu se știe cu exactitate cauza declanșării incendiului. Este posibil să fi dat cineva foc la gunoaie, iar flăcările să se fi extins la vegetația uscată.

Fundația Națională pentru Civilizație Rurală "Niște țărani", fondată de scriitorul Dinu Săraru în urmă cu mai bine de un sfert de veac, oferă anual premii celor care duc mai departe tradițiile românești.

4 Februarie este Ziua Cititului Împreună, iar momentul a fost marcat simplu, dar frumos, la Grădinița nr. 6 din cartierul Turnătoriei din Câmpina.

Pentru mulți, Guy de Poix este un vin, un vin foarte bun, după cum spun cunoscătorii, un vin produs la Cramele Ceptura. Mult mai puțini, inclusiv dintre cei care apreciază acest vin, știu că Guy de Poix este numele unui conte francez, cel care a pus bazele primei crame private din România contemporană, la Ceptura, și care a trăit în ultimii ani ai vieții la Câmpina, alegând să fie înmormântat aici, în Cimitirul Voila.

Într-o lume în care tot mai mulți copii se confruntă cu frica, izolarea sau violența în mediul școlar, Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală devine mai mult decât o dată din calendar, devine un moment de reflecție, dialog și asumare.