La Prefectura Prahova a avut loc astăzi o ședință extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, subiectul fiind legat de problemele privind alimentarea cu apă potabilă a orașului Breaza. Vă reamintim că în apa de aici a fost descoperită o bacterie periculoasă pentru sănătatea oamenilor, iar HidroPrahova a avertizat populația să nu bea apa de la robinet, deoarece nu este potabilă. În cadrul ședinței de la Prefectură, s-a luat decizia ca, în acest week-end, la Breaza să fie duse două autocisterne a câte 5.000 litri fiecare, cu apă pentru locuitori.
Această operațiune se va desfășura sub supravegherea ISU Prahova. De asemenea, HidroPrahova se va ocupa în continuare să asigure apa potabilă la unitățile medico-sociale și de învățământ. S-a mai decis constituirea unei comisii mixte, formate din reprezentanți ai Gărzii de Mediu, Apelor Române, DSP și DSVSA pentri identificarea sursei de poluare a apei. HidroPrahova și Primăria Breaza vor continua monitorizarea calității apei în localitate, până când aceasta va intra în parametrii de normalitate.
Citiți și: La Breaza, apa NU este potabilă! Conține o bacterie periculoasă pentru sănătatea oamenilor

Primarul Irina Nistor a adus în atenția Consiliului Local, în cadrul ședinței ordinare de joi seară, o adresă sosită de la Consiliul Județean Prahova, prin care se solicita un aviz de principiu privind interesul pentru a participa la o viitoare Asociație de Dezvolare Intercomunitară pentru gestionarea câinilor fără stăpân.

La finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina, primarul Irina Nistor i-a informat pe consilieri în privința unei invitații pentru o viitoare înfrățire cu un oraș din Grecia, Almyros.

Pompierii prahoveni au desfășurat joi, 27 august 2026, un exercițiu de nivel tactic-județean pentru gestionarea unei situații de urgență generate de producerea unui cutremur major în județul Prahova.

În seara zilei de miercuri, 26 august, polițiștii din Câmpina au oprit pentru control un autoturism care circula pe Drumul Județean 720, la Florești, către DN1.