CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

11 februarie este Ziua europeană a numărului de urgență 112

- Social -

11 februarie este Ziua europeană a numărului de urgență 112

Numărul pan-european de urgență 112 a fost creat în anul 1991. În aprilie 2005, Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă (SNUAU) 112 a devenit operaţional în toată România. Din 2008, 112 este singurul număr care poate fi folosit de pe orice telefon fix sau mobil pentru a beneficia, gratuit, de serviciile de urgenţă (ambulanţă, pompieri şi poliţie) în orice ţară a Uniunii Europene.

Eurobarometrele Comisiei Europene, referitoare la numărul unic european de urgenţă 112, arată că România a făcut progrese remarcabile în administrarea şi dezvoltarea Sistemului Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă şi se află pe primele locuri în ceea ce priveşte informarea şi educarea populaţiei în UE. 
Iată câteva statistici interesante privind numărul unic de urgență, prezentate de STS prin intermediul unui comunicat de presă:
- în anul 2016, la 112 
au fost primite peste 14.600.440 apeluri. Dintre acestea 8.552.087 (58,57%) au fost false şi 6.048.353 (41,43%) reale. Cele mai multe au fost transferate către Ambulanţă – 3.781.205 (60,28%), Poliţie – 1.364.808 (21,76%), ISU – SMURD – 933.62 (14,88%) şi Jandarmerie – 184.606 (2,94%);
- timpul mediu de răspuns al Centrului 112 este de 3,94 secunde şi a fost înregistrat în cazul a 93,6% din totalul apelurilor, la care timpul de răspuns a fost sub 10 secunde, situându-se la nivelul performanţelor europene în materie;
- din punct de vedere al apelurilor false, judeţele Covasna, Mureş si Gorj ocupă primele locuri ca procent din totalul apelurilor;
- în luna ianuarie 2017, din totalul de 1.199.680 apeluri, 552.256 (46.03%) au fost reale şi 647.424 (53.97%) false;
- urmare a constatărilor făcute de către autorităţile statului, 15.847 de cetăţeni au fost sancţionaţi conform legii pentru apeluri false şi abuzive către numărul 112 (anul 2016 şi ianuarie 2017), cele mai multe sancţiuni fiind aplicate în Teleorman, Bucureşti şi Prahova;
- în urma campaniilor de educare şi informare desfăşurate de către Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, numărul de apeluri false a scăzut în ultimii ani cu aproximativ 30% şi se situează la circa 58 de procente, înscriindu-se în media înregistrată la nivel european;
- din octombrie 2015, în România, este funcţional serviciul de anunţare a urgenţelor prin SMS pentru persoanele cu dizabilităţi de auz şi/sau vorbire, prin mesaje scurte la numărul 113, păstrând caracteristicile serviciului 112 de voce: gratuitate şi accesibilitate. Pentru a putea utiliza acest număr este obligatorie înscrierea în baza de date a Serviciului 112. Până acum au fost înregistrate 2.367 de persoane, iar activitatea continuă. De la darea in folosinţă a facilitaţii SMS 113, au fost primite 94  solicitări.

(Sursă foto - pagina de Facebook a Inspectoratului General pentru Situații de Urgență)

 


10 Feb 2017 17:39 5165 vizualizari


Comentarii






401 vizualizari 07 Sep 2025 12:42 Povestea Casei cu Grifoni din Câmpina

Povestea Casei cu Grifoni din Câmpina

Câmpina se mândrește cu unul dintre cele mai frumoase sedii de primărie, fiind o clădire monument istoric - Vila Ștefănescu sau Casa cu Grifoni.

citeste mai mult
874 vizualizari 06 Sep 2025 21:15 Rechizite pentru copiii din Provița de Sus din partea Bisericii

Rechizite pentru copiii din Provița de Sus din partea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului"

La început de an școlar, elevii și preșcolarii Școlii Gimnaziale "Mitropolit Pimen Georgescu" din comuna Proviţa de Sus vor primi, în cadrul unei acțiuni social-filantropice găzduită de Parohia "Adormirea Maicii Domnului", câte un ghiozdan echipat cu rechizite și tot ceea ce este necesar. 

citeste mai mult
827 vizualizari 05 Sep 2025 13:42 Trei sferturi dintre clădirile care găzduiesc unități de învățământ nu au nevoie de autorizație de securitate la incendii

Trei sferturi dintre clădirile care găzduiesc unități de învățământ nu au nevoie de autorizație de securitate la incendii

Cu câteva zile înaintea începerii unui nou an școlar, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Prahova a prezentat o situație a autorizațiilor de securitate la incendii, precum și alte acțiuni preventive.

citeste mai mult
897 vizualizari 05 Sep 2025 09:08 Ce acte sunt necesare pentru vânzarea unei proprietăți în România

Ce acte sunt necesare pentru vânzarea unei proprietăți în România

Continuăm împreună cu Agenția Matos Imobiliare Câmpina prezentarea unor aspecte importante pentru orice persoană implicată într-o tranzacție imobiliară.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV