În parcarea dintre Palatul Administrativ și Palatul Culturii din Ploiești va avea loc mâine (miercuri, 12 iulie), între orele 10.00-12.00, o expoziție de vehicule militare, acțiunea făcând parte din exercițiul multinațional Saber Guardian 2017. Publicul prezent va avea ocazia să interacționeze cu soldații români și americani, să facă fotografii și chiar să viziteze tehnica de luptă din dotarea celor două armate. Probabil, cei mai încântați vor fi copiii.
Exercițiul multinațional Saber Guardian este planificat de Comandamentul Forțelor Armate ale SUA din Europa și se desfășoară în perioada 8-22 iulie în România, Ungaria și Bulgaria. Este cel mai amplu exercițiu organizat până acum, ca număr de participanți și obiective urmărite, dorind să demonstreze posibilitatea de mobilizare rapidă și concentrare a forțelor în orice moment, oriunde în Europa. SG17 va include antrenamente de stat major și de trageri de luptă, forțări de cursuri de apă, precum și evacuarea medicală și tratamentul răniților. Dar va include și acțiuni de tipul expoziției de vehicule militare, pentru promovarea parteneriatului româno - american, precum și deplasarea unor coloane de vehicule de luptă americane prin mai multe județe din România, inclusiv prin Prahova.
(Foto - Facebook Forțele Terestre Române)

În urma discuțiilor din cadrul Comisiei pentru Siguranța Circulației de la nivelul Primăriei Câmpina a fost emis următorul comunicat de presă:

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Urmare a ploilor puternice care cad în continuare în zona Câmpina, pompierii militari au acționat în cursul serii și nopții trecute pentru îndepărtarea efectelor produse de aceste ploi puternice.

Urmare a codului portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată anunțat de ANM pentru intervalul joi, 11 iunie, ora 12.00 - vineri, 12 iunie, ora 10.00, Valea Doftanei a fost lovită din nou de un potop.