Partidul Social Democrat reușește, după 20 de ani, să revină la putere în municipiul Câmpina, câștigând atât funcția de primar, cât și alegerile pentru Consiliul Local.
Pentru Consiliul Local s-au înregistrat per total, în cele 23 de secții de votare, 13.472 voturi valabil exprimate, care au fost obținute astfel:
PSD – 4.096 voturi (30,40%)
PNL – 3.412 voturi (25,32%)
Partidul Câmpina Curată – 2.115 voturi (15,70%)
Alianța Dreapta Unită – 1.088 voturi (8,07%)
AUR – 998 voturi (7,40%)
Acestea sunt formațiunile politice care au întrunit pragul de 5% (respectiv 8% în cazul alianței) pentru a intra în Consiliul Local.
Sub prag se află: POL – 591 voturi (4,38%), S.O.S – 477 voturi (3,54%), candidatul independent Marius Anghelescu – 308 voturi (2,28%), Partidul România în Acțiune – 288 voturi (2,13%), PNȚ Maniu-Mihalache – 121 voturi (0,90%) și PNC – 23 voturi (0,16%).
PSD a câștigat alegerile în 19 secții de votare, iar PNL în patru secții. PCC se află pe locul al treilea în aproape toate secțiile de votare din Câmpina. Cel mai probabil, mandatele de consilieri locali se vor împărți astfel (în baza votului obținut și apoi după redistribuire): PSD – 6, PNL – 5, PCC – 4, ADU – 2 și AUR – 2.

„Dacă acum câţiva ani, chiar în perioada pandemiei, aveam 35-40 de naşteri pe lună şi tot era nerentabil, anul trecut a fost o medie lunară de 11 naşteri, iar acum am ajuns la o medie de cinci-șapte naşteri pe lună, dar personalul trebuie să fie acelaşi”, a explicat Ioan Simion, fondatorul Centrului Medical Sanconfind renunțarea la secția de maternitate, citat de zf.ro.

În această dimineață, pe DN1 a avut loc un accident de circulație, la km 67+650, pe sensul Ploiești - Câmpina.

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat privind mutarea temporară a stației de transport public de pe Strada Orizontului, de lângă Biserica "Sf. Parascheva".

La solicitarea Primăriei Câmpina, operatorul Floricon Salub va efectua o nouă acțiune de dezinsecție în parcurile și zonele verzi din municipiu, în perioada 25-27 august 2026.