Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți a avut loc vineri, 27 octombrie, în întreaga țară, inclusiv la Câmpina.
Organizată de Agenției Județeană de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul Agenției Locale Câmpina, bursa a prilejuit întâlnirea - pentru unii, în premieră - a angajatorilor cu persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, în primul rând absolvenți ai promoției 2023, dar și alte categorii de persoane interesate de găsirea sau schimbarea locului de muncă.
Au fost contactați 35 agenți economici, dintre care au venit la bursă 19 și au oferit 144 locuri de muncă. De partea cealaltă, au fost 195 persoane prezente, dintre care 77 absolvenți, iar 12 persoane au fost deja selectate de agenții economici în vederea angajării. Cu alte cuvinte, se poate spune că peste 6% dintre cei care au venit la bursă și-au găsit un loc de muncă.
”Sperăm să putem profita de prezența angajatorilor la bursă, deoarece nevoia lor este reală. Pe de altă parte, sperăm ca tinerii să dorească să intre în câmpul muncii după absolvirea școlii”, ne-a spus, la puține minute după începerea bursei, Liliana Vasile, șefa Agenției Locale de Ocupare a Forței de Muncă din Câmpina.
În afara angajatorilor, la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți de la Câmpina au avut standuri Inspectoratul Județean de Jandarmi Prahova și Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina, care și-au prezentat oferta educațională, cu atât mai mult cu cât la bursă s-au numărat printre participanți și mai mulți elevi ai claselor a XII-a de la liceele câmpinene.
Magazinele Pretty și Just Pretty din Câmpina au un numitor comun - calitatea incontestabilă a produselor.
E vară, e vremea grătarului... Așa că mulți amatori de astfel de modalități de petrecere a timpului liber sunt în căutarea de ustensile, dar și de suveniruri atât pentru ”Ea”, cât și pentru ”El”, care pot fi asociate acestei distracții. Și ce poate fi mai potrivit pentru o aniversare la grătar decât un cadou cu această tematică!
Cristina Miruna Rânceanu avea doar 21 de ani.
În Câmpina se derulează proiectul ”Calificat pentru viitor”, care presupune inclusiv stagii de practică pentru elevi la agenți economici implicați în derularea acestui proiect.