CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Cătălin Florescu își asumă înfrângerea de la alegerile pentru Primăria Câmpina și anunță că va renunța la mandatul de consilier local

- Actualitate -

Cătălin Florescu își asumă înfrângerea de la alegerile pentru Primăria Câmpina și anunță că va renunța la mandatul de consilier local

Cătălin Florescu a candidat la funcția de primar al municipiului Câmpina din partea Alianței PNL-USR-PLUS. S-a clasat pe a treia poziție, după Alin Moldoveanu (independent) și Nicolae Moisescu (PSD) cu 20,87% (2.751 voturi). Candidatura lui Cătălin Florescu la Primărie a fost una dintre surprizele frumoase ale alegerilor locale din acest an, chiar dacă deciziile politice luate în perioada precampaniei electorale în privința alianței formării alianței menționate nu i-au fost tocmai favorabile liderului PLUS.

Ei bine, deși nu se numără printre principalii vinovați de rezultatele alegerilor, Cătălin Florescu își asumă înfrângerea și se consideră principalul responsabil pentru scorul obținut. Mai mult decât atât, a decis să facă un pas în spate în cadrul PLUS și să renunțe la mandatul de consilier local în favoarea colegului său de partid Valentin Crețu.
"Celor care aţi votat Alianţa PNL-USR-PLUS doresc să vă comunic decizia pe care am luat-o analizând rezultatul alegerilor locale. În spaţiul public se vorbeşte de blatul PNL. Pentru noi, cei din USR-PLUS, blatul a fost evident încă din perioada campaniei electorale. Unii penelişti au tras pentru alt candidat, alţii la două capete şi prea puţini pentru Alianţă, astfel încât, în final, cred că mai mult am pierdut decât am câştigat din această alipire. Cu tot blatul, sunt însă principalul vinovat pentru rezultatul obţinut şi pentru campania slabă şi presărată de decizii proaste pe care am avut-o. Se pot găsi şi justificări, precum cea că alianţa cu PNL s-a făcut prea târziu şi s-a schimbat tot planul de campanie, dar, oricum am da-o, fiind în poziţia de candidat la funcţia de primar, sunt principalul responsabil pentru scorul obţinut. Înţeleg deci să fac un pas în spate în cadrul partidului PLUS din care fac parte. Şi cum PLUS are un singur post de consilier în actuala configuraţie, mă simt obligat să îl cedez colegului meu Valentin Creţu, care se află pe aceeaşi poziţie ierarhică în cadrul partidului ca şi mine. Nu pot fi simultan şi principalul responsabil pentru eşec şi beneficiarul singurului post obţinut de PLUS. Celor care mă înţelegeţi că nu puteam proceda altfel, vă sunt recunoscător. Vă mulţumesc încă o dată pentru susţinerea pe care ne-aţi acordat-o!", este mesajul către câmpineni postat de Cătălin Florescu pe pagina sa de Facebook.

Precizăm faptul că Alianța PNL-USR-PLUS a obținut șase mandate de consilier local. Cum trei din primii șase candidați au renunțat la mandat (Cătălin Florescu, Rudolf Leica și Elena Albu), în Consiliul Local ar urma să intre, conform ordinii de pe listă: Liviu Dumitrache (USR), Adina Gârbăcică (USR), Dan Nica (PNL), Viorica Vane (USR), Florin Marcu (PNL) și Valentin Crețu (PLUS).


30 Sep 2020 12:39 4124 vizualizari


Comentarii






  • 30.09.2020 13:17 The Mask Ce sa mai comentezi cand vezi ca acesti oameni indiferent de partidul din care face parte au ales sa se retraga din consiliul local.Au avut tupeul sa vina in fata campinenilor sa promita si sa ceara votul cu o ... crasa.Eu unul am o singura concluzie, oportunisti care au incercat sa puna mana pe un salariu nesimtit de primar sau viceprimar.Le este lene sa isi miste fizicul la o sedinta lunara de consiliu pe o indemnizatie de 800 lei.BINE CA NU AU FOST ALESI IN FUNCTIA DE PRIMAR!Pseudo-politicienii acestia ar trebui sa dispara definitiv.Ma bucur ca a reusit Alin ,ce ne faceam cu indivizii acestia care vroiau scaunul de primar?Isi bateau joc de votul campinenilor.Ciolanul e ceea ce ii intereseaza mereu.Munca mai putin.Felicitari celor care au ales bine de data asta.
2871 vizualizari 01 Jul 2025 18:44 Trei ani închisoare cu suspendare, pedeapsa acordată de Judecătoria Câmpina autoarei cumplitului accident de pe trecerea de pietoni de la Salcie

Trei ani închisoare cu suspendare, pedeapsa acordată de Judecătoria Câmpina autoarei cumplitului accident de pe trecerea de pietoni de la Salcie

Trei ani de închisoare cu suspendare, aceasta este sinteza pedepsei aplicate de instanța de la Judecătoria Câmpina poentru autoarea accidentului cumplit de pe trecerea de pietoni de la Salcie, în urma căruia un băiat de 17 ani și-a pierdut viața.

citeste mai mult
336 vizualizari 01 Jul 2025 12:54 ”Dorințe îndeplinite la vârste potrivite”, o campanie pentru siguranța copiilor, la începutul vacanței

”Dorințe îndeplinite la vârste potrivite”, o campanie pentru siguranța copiilor, la începutul vacanței

Odată cu începerea vacanței de vară, polițiștii din cadrul Biroului Siguranța Școlară, împreună cu reprezentanți ai Agenției Naționale Împotriva Traficului de Persoane – Centrul Regional Ploiești și ai Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IJP Prahova, desfășoară activități de informare și prevenire în cadrul Campaniei ”Dorințe îndeplinite la vârste potrivite”.

citeste mai mult
993 vizualizari 30 Jun 2025 20:11 Câmpina primește un milion de lei de la Consiliul Județean pentru investiții

Câmpina primește un milion de lei de la Consiliul Județean pentru investiții

Consiliul Județean Prahova a aprobat, în ședința extraordinară de luni, 30 iunie, repartizarea pe localități a sumei de 43.654.000 lei.

citeste mai mult
846 vizualizari 30 Jun 2025 20:10 Zilele următoare, restricții de circulație pe DN1

Zilele următoare, restricții de circulație pe DN1

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic instituirea unor restricții de circulație pe DN1, în zilele următoare.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV