În municipiul Câmpina există mai multe case degradate, lăsate de izbeliște, unele chiar în pericol de prăbușire. Sunt proprietăți private, unde nu mai locuiește nimeni. Bătrânii au murit, iar urmașii lor sunt stabiliți fie prin alte localități din țară, fie prin străinătate. O astfel de casă se află la intersecția Străzii Muscel cu Strada Pomilor, în Cartierul Muscel.
Situația este destul de delicată. Până la urmă, e o proprietate privată. Totuși, o proprietate degradată, o casă tot mai crăpată, o curte în paragină, un gard distrus, un loc unde mai sunt aruncate din când în când și gunoaie de către diverși "binevoitori". Vecinii sunt disperați (de altfel, ei ne-au și semnalat această situație), iar autoritățile nu au prea multe soluții. Îi caută pe moștenitorii foștilor proprietari pentru a-i notifica în vederea rezolvării problemei.
Sunt multe situații de acest gen în Câmpina și vi le vom prezenta pe rând în campaniei noastre "Omul sfințește locul". O campanie în care o să vă arătăm case și terenuri abandonate, garduri distruse, fațade care se dărâmă, adică lucruri mai puțin plăcute din Câmpina noastră, a tuturor. Și o să vă prezentăm și punctul de vedere al autorităților locale în privința proprietăților abandonate.

Două documente stabilesc, pentru prima dată la nivel național, un cadru unitar prin care specialiștii pot identifica din timp indicatorii de risc ai traficului de minori și pot interveni înainte ca exploatarea și traficul de copii să se producă. Una dintre instrucțiuni se adresează serviciilor rezidențiale pentru copii, iar cealaltă vizează detectarea proactivă în comunitate, cu accent pe copiii din mediul rural și pe cei aflați în situații de vulnerabilitate.

Ministerul de Intere a transmis un mesaj pe rețelele de socializare prin care atenționează că au fost reluate tentativele de fraude on-line prin metoda „mesajul de la poliție sau de la ghișeul.ro”!

Polițiștii Serviciului Rutier – din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au desfășurat o activitate de informare și educație rutieră în cadrul Școlii de vară organizate la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Breaza.

Județul Prahova s-a aflat astăzi, 16 iulie, de la ora 12.00, sub cod galben de ploi torențiale și vijelii, iar la Câmpina s-a văzut și simțit din plin această instabilitate atmosferică.