Au început înscrierile la Școala de vară "Premium", care va avea loc între 30 iunie și 8 septembrie, în Câmpina, la Seva Parc, Terenurile de tenis Premium, din Strada Pictor Nicolae Grigorescu, nr. 17.
Autorii acestei inițiative inedite pentru Câmpina promit un program unic, care cuprinde:
- ora 9.00 - sosire, activități recreative și o gustare sănătoasă;
- ora 10.00 - activitate sportivă (tenis, fotbal, jocuri de mișcare);
- ora 11.00 - teme de vacanță și meditații (Limba română și matematică);
- ora 12.00 - ateliere de cultură generală (țări, geografie, biologie prin joacă, mică istorie);
- ora 13.00 - prânz cald inclus;
- ora 14.00 - dansuri populare / limba engleză / activități rereative;
- ora 15.00 - final de zi / preluarea copii.
Informații suplimentare - telefon 0751.195.000.
Câmpina are două muzee importante - Muzeul memorial ”BP Hasdeu” și Casa memorială ”Nicolae Grigorescu”.
A venit toamna... Frunzele ruginii au început să coloreze peisajul, iar dacă vă doriți să aveți decorațiuni sau aranjamente de toamnă în locuința dumneavoastră, atunci trebuie să ajungeți la Magazinul INA din incinta Complexului Comercial Mercantis din Câmpina.
Primăria Municipiului Câmpina anunță că, începând cu data de 20 octombrie 2025, se vor distribui formularele și se pot primi cererile pentru acordarea ajutorului de încălzire.
Fără a fi un mare centru al ortodoxiei românești, de-a lungul anilor, Câmpina a reprezentat un loc în care s-au clădit biserici frumoase, fiecare cu povestea sa. În rândurile următoare, vă prezentăm povestea Bisericii de la Han, astăzi Biserica de la Brazi sau, oficial, Biserica Adormirea Maicii Domnului, cea mai veche biserică din Câmpina.