Sportul Câmpina - Steaua Bucureşti a fost până la urmă doar un meci amical. Dar un meci de pe urma căruia se pot trage multe învăţăminte. Un meci care ne-a demonstrat că, dacă se doreşte cu adevărat, fără bani mulţi, chiar fără niciun leu de la bugetul local, se poate crea un eveniment care să aducă în tribune aproape 1.000 de spectatori şi un show aproape total din partea galeriei formaţiei Steaua Bucureşti.
Galeria echipei antrenate de Marius Lăcătuş a ocupat întreaga tribună a doua şi în ciuda ploii a cântat de-a lungul întregii partide, şi-a încurajat favoriţii, a mai avut câte o vorbă şi pentru adversarii tradiţionali - Dinamo şi Rapid, a venit pregătită cu bannere, steaguri. Şi-a chemat jucătorii la rampă, pe antrenorul Marius Lăcătuş, a avut un repertoriu bogat şi variat, a lansat mai multe petarde şi torţe, inclusiv spre teren. Pe scurt, a făcut spectacol. Un spectacol care, în multe momente, s-a ridicat peste nivelul a ceea ce se întâmpla pe gazon. Un spectacol de care ne era dor la un meci de fotbal la Câmpina.
Şi totul s-a putut graţie "nebuniei" conducătorului echipei Sportul Câmpina, Mărgărint "Mara" Ciobotaru. Un spectacol pentru care nu s-a cheltuit niciun leu de la bugetul local şi pentru care oamenii au achitat 5 lei biletul de intrare. Chiar dacă suntem, încă, la începutul anului, este posibil să fi avut privilegiul să fi asistat la cel mai frumos spectacol sportiv de la Câmpina din anul 2018.
Citiţi şi Amical de lux pentru fotbalul câmpinean: Sportul - Steaua
La Craiova, pe Stadionul de atletism ”Nicolae Mărășescu”, au avut loc în acest week-end Campionatele Naționale de Atletism pentru sportivi sub 23 ani, CSS ”Constantin Istrati” Câmpina fiind prezent cu trei sportivi pregătiți de antrenorul Jenica Bran.
Sportul Câmpina a avut un parcurs bun în sezonul precedent, un parcurs încheiat pe un meritoriu loc 5.
CS Cornu își va relua pregătirile pe 15 iulie. Deja la gruparea din Cornu sunt multe noutăți în lot și s-a stabilit și programul meciurilor amicale.
În perioada 1-6 iulie, la Samorin, în Slovacia, are loc Campionatul European de juniori, competiție la care participă și sportivi de la clubul câmpinean Barracuda, condus de Gabriel Cojocaru.