Recent, la Păulești a avut loc Campionatul Național de Vovinam Viet Va Dao, organizat de federația de profil, una dintre multele federații din artele marțiale românești.
La competiție a fost prezent și un sportiv câmpinean - Matei Harapu, 13 ani, sportiv legitimat la clubul Yang, din Ploiești, sub coordonarea antrenorului Răzvan Niculescu. Are deja în palmares mai multe titluri naționale și europene, numeroase medalii, iar în toamna anului trecut a fost prezent în Japonia, la Campionatul Mondial Spochan, competiție ajunsă la a 46-a ediție.
La Păulești, Matei Harapu a obținut medalii în toate cele trei probe la care a particpat, atât la individual, cât și pe echipe.

La finalul acestei săptămâni s-a desfășurat o nouă etapă, a 5-a, a Campionatului Național Individual de Motocros, la start aliniindu-se și mai mulți sportivi de la clubul câmpinean Lido.

Sportul Câmpina a făcut o figură onorabilă în ultima etapă, în deplasarea de la Cocorăștii Colț, în condițiile în care a avut absențe foarte multe și a făcut deplasarea cu majoritate din lot fiind juniori.

Elevul antrenoarei Mihaela Marin, de la CSS „Constantin Istrati” Câmpina, a reușit la Craiova, pe Stadionul „Nicolae Mărășescu”, în etapa a doua a Naționalelor de atletism pentru seniori, tineret și sportivi sub 20 ani o frumoasă performanță, fiind la numai câțiva centimetri de prezența la Europenele de la Rieti, Italia.

Primul eșalon județean a ajuns la final, la acest sfârșit de săptămână fiind programate jocurile ultimei etape.