CONTACT

Direcția de Sănătate Publică Prahova a acceptat redeschiderea parțială a Spitalului Municipal Câmpina pentru pacienții non-COVID

- Actualitate -

Direcția de Sănătate Publică Prahova a acceptat redeschiderea parțială a Spitalului Municipal Câmpina pentru pacienții non-COVID

La începutul acestei luni, la scurt timp după apariția Ordinului 753/2021 al Ministerului Sănătății, care permite redeschiderea spitalelor COVID și suport COVID pentru toți pacienții, în anumite condiții, conducerea Spitalului Municipal Câmpina și Primăria Câmpina au început demersurile pentru redeschiderea spitalului pentru pacienții non-COVID.

Un răspuns a venit joi seară, Direcția de Sănătate Publică acceptând solicitarea Spitalului Municipal Câmpina de a primi și pacienți non-COVID, pe circuite separate, iar ceea ce este cel mai important lucru - s-a acceptat ca Secția ATI (Terapie Intensivă) să fie destinată exclusiv pacienților non-COVID. Numărul de paturi avizat de DSP pentru pacienții COVID este de 30, iar celelalte paturi ale spitalului vor fi destinate pacienților non-COVID, cu respectarea măsurilor de distanțare, asta însemnând o capacitate ceva mai redusă și variabilă, în funcție de necesitățile fiecărei secții, după cum ne-a precizat managerul Spitalului Municipal, dr. Călin Tiu. Urmează ca DSP "să informeze Ministerul Sănătății asupra modificărilor de structură în termen de cinci zile lucrătoare de la emiterea avizului", după cum prevede Ordinul 753. 
Cel mai probabil, redeschiderea efectivă a Spitalului Municipal pentru pacienții non-COVID se va face de la 1 iulie 2021. O altă veste bună este aceea că, după cum ne-a confirmat dr. Călin Tiu, de la 1 iulie 2021 va fi redeschisă și Secția de Recuperare Medicală, situată în clădirea de pe Strada Vasile Alecsandri.

Citiți și: Conducerea Spitalului Municipal Câmpina face demersuri la DSP pentru reluarea serviciilor medicale către toate categoriile de pacienți


18 Jun 2021 09:00 9529 vizualizari


Comentarii






974 vizualizari 29 Dec 2025 18:53 Fantezie sau necesitate? Lege ca toate blocurile cu mai mult de trei etaje să fie dotate cu lifturi

Fantezie sau necesitate? Lege ca toate blocurile cu mai mult de trei etaje să fie dotate cu lifturi

Singura condiție din proiectul legislativ depus zilele trecute în Parlamentul României pare a fi obligativitatea ca blocul să fie construit înainte de 1990.

citeste mai mult
403 vizualizari 29 Dec 2025 14:06 Băutura, marea problemă de pe șoselele Prahovei din ultimele zile

Băutura, marea problemă de pe șoselele Prahovei din ultimele zile

În perioada sărbătorilor de iarnă, caracterizată de un trafic rutier intens, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au intensificat activitățile de prevenire, monitorizare și control, pentru asigurarea respectării legislației rutiere și siguranței participanților la trafic.

citeste mai mult
953 vizualizari 29 Dec 2025 12:04 Noi intervenții tehnice la Barajul Paltinu

Noi intervenții tehnice la Barajul Paltinu

Consiliul Județean Prahova a transmis un comunicat de presă privind noile intervenții tehnice desfășurate la Barajul Paltinu.

citeste mai mult
633 vizualizari 29 Dec 2025 11:23 Vântul a aplecat mai mulți stâlpi de iluminat public din beton și la Pietriceaua

Vântul a aplecat mai mulți stâlpi de iluminat public din beton și la Pietriceaua

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis mai multe imagini surprinse duminică seara în satul Pietriceaua, aparținând de comuna Brebu.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV