UPDATE - Principalul suspect în acest caz este un asistent medical, angajat al centrului, care l-ar fi bătut pe bărbatul de 61 de ani. Pacientul avea probleme psihice și era internat la Călinești împreună cu fratele său. La data de 1 august, între cei doi frați ar fi avut loc un conflict aplanat de asistentul medical, care l-ar fi lovit pe pacientul de 61 de ani. Medicul centrului era în concediu, iar atunci când a revenit la serviciu, pe 4 august, a constatat că pacientul se simțea rău. A fost dus la spital, dar nu a rămas internat. Pe 5 august, starea i s-a agravat și a decedat.
Joi, 5 august, în jurul orei 11.00, polițiștii Secției nr. 2 de Poliție Rurală Florești au fost sesizați de către personalul medical din cadrul Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihică Călinești despre faptul că, în dimineața aceleiași zile, în jurul orei 6.50, un pacient în vârstă de 61 de ani a decedat.
Conform unui comunicat al purtătorului de cuvânt al IJP Prahova, ”în cursul aceleiași zile, polițiștii au dispus efectuarea necropsiei bărbatului, care a fost realizată la data de 6 august de către Serviciul de Medicină Legală Ploiești. În urma necropsiei, procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova a opinat schimbarea încadrării juridice din ucidere din culpă în loviri sau vătămari cauzatoare de moarte. Cercetările sunt continuate de către procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova”.
Sunt destul de multe semne de întrebare asupra morții bărbatului internat la Călinești: De ce a durat mai bine de patru ore să fie anunțată Poliția? Care au fost elementele care au dus la încadrarea inițială, de ucidere din culpă? Ce elemente din necropsie au dus la schimbarea încadrării? În măsura în care autoritățile vor răspunde la aceste întrebări, vom reveni asupra subiectului.

În noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.15, pe DN1B, în Prahova, a avut loc un accident rutier mortal.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției din Câmpina au fost sesizate / măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.