Afirmația îi aparține primarului Horia Tiseanu și a fost făcută la ședința de luna trecută a Consiliului Local Câmpina, când subiectul "turnului înclinat" din centrul municipiului a fost redeschis.
Consilierul local Florin Frățilă a propus inclusiv o "taxă pe paragină" care să-l determine pe proprietar să finalizeze clădirea sau să o demoleze, dacă altă soluție nu există. În același timp, reprezentanții Primăriei se gândesc la un nou proces cu firma Erin SRL și patronul acesteia, Dan Ungureanu. „Căutăm cu disperare cadrul legal pentru a-l determina pe proprietarul turnului înclinat să continue lucrararea! Am pierdut în instanţă, după cum se ştie deja, dar ne gândim la un alt proces, pentru că este anormal ca situaţia să rămână aşa, mai ales că în ultimele luni au fost două cazuri de persoane care au încercat să se sinucidă urcându-se pe această clădire”, a afirmat primarul Horia Tiseanu.
După cum v-am informat în articolele precedente, pe 20 ianuarie 2016, la Curtea de Apel Ploiești, Primăria Câmpina a pierdut definitiv și irevocabil procesul prin care încerca anularea contractului de concesiune încheiat cu firma Erin SRL pentru terenul pe care a fost construit monstrul de beton din centrul municipiului. Timp de un an nu s-a mai făcut nimic, iar acum subiectul a fost readus în discuție din cauza celor două tentative de suicid din ultima perioadă.
Povestea adevărată a acestei construcții oribile, începută în 1997 și lăsată de izbeliște din 2003, o puteți citi AICI.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.