După ani și ani de așteptare din partea câmpinenilor și de amânări repetate din partea administrației locale, scările de pe Bulevardul Culturii ("la Leu") au intrat, în sfârșit, în reabilitare. Zona este un simbol al Câmpinei de altădată și aproape că a devenit o rușine pentru Câmpina din zilele noastre.
Lucrările de reparații au demarat săptămâna aceasta și sunt realizate de firma Ortisar SRL Câmpina, care a obținut contractul prin achiziție directă în urma procedurii de achiziție publică organizată de Primăriei. Potrivit anunțului publicat pe SEAP, costul lucrărilor este de 132.255 lei, fără TVA, adică aproximativ 30.000 euro, bani asigurați de la bugetul local. Termenul de execuție - 45 de zile. Lucrările vor consta în reparații scări și podețe degradate, completarea elementelor lipsă și reabilitarea aleilor pietonale.

Chiar dacă este o perioadă a sărbătorilor, chiar dacă peste noi vin tot felul de coduri meteorologice, totuși, ecourile documentarelor privind mersul justiției nu s-au stins și încă mai sunt oameni care privesc foarte circumspect ceea ce se întâmplă în această putere a statutului român.

Singura condiție din proiectul legislativ depus zilele trecute în Parlamentul României pare a fi obligativitatea ca blocul să fie construit înainte de 1990.

În perioada sărbătorilor de iarnă, caracterizată de un trafic rutier intens, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au intensificat activitățile de prevenire, monitorizare și control, pentru asigurarea respectării legislației rutiere și siguranței participanților la trafic.

Consiliul Județean Prahova a transmis un comunicat de presă privind noile intervenții tehnice desfășurate la Barajul Paltinu.