După ce marți seară, sportiva câmpineană Andreea Lungu, fostă componentă a CSS ”Constantin Istrati”, a reușit un excepțional loc 8 în finala la aruncarea discului, joi seară a venit rândul unei alte sportive din Câmpina, de asemenea fostă componentă a CSS ”Constantin Istrati”, Ioana Baciu (Plăvan) să intre în arena de la Chorzow, Polonia, acolo unde au loc Jocurile Europene.
Sportiva pregătită de Nicolae Pavel a concurat în Polonia cu o accidentare la cot, ceea ce i-a afectat în mod evident potențialul și a deranjat-o la fiecare aruncare. Cu o aruncare de 46,15m, reușită chiar de la prima încercare, Ioana s-a clasat pe un meritoriu loc 12, numai să ajungi să te califici la o asemenea competiție continentală fiind o performanță remarcabilă pentru atletismul câmpinean, văduvit de posibilitatea de a avea rezultate la nivel internațional, cel puțin în atletism.

La finalul acestei săptămâni sunt programate mai multe competiții sportive în Câmpina și împrejurimi sau în care sunt implicați sportivi sau echipe din zona Câmpina.

Miercuri după-amiază au avut loc semifinalele fazei județene a Cupei României.

La mijlocul acestei săptămâni sunt programate semifinalele fazei județene a Cupei României.

Meci de mare luptă la poalele Caraimanului, acolo unde Muscelul a obținut o victorie mare, care se poate dovedi vitală pentru configurația finală a clasamentului.