În perioada 2-4 septembrie, la Valea Doftanei va avea loc cea de-a XIX-a ediție a Festivalului Cașcavelei, una dintre cele mai prestigioase manifestări de acest gen din județul nostru.
Vineri, 2 septembrie, după-amiaza, este programată deschiderea oficială, urmând ca zilele de sâmbătă și duminică să fie dedicate sărbătorii propriu-zise. Pe scenă vor urca numeroșți artiști - soliști, formații și ansambluri, iar în preajma scenei vor fi tonetele cu bunătăți, dar și cu tot felul de alte produse. Desigur, nu vor lipsi produsele tradiționale, iar la loc de cinste va fi cașcaveaua de Valea Doftanei.
Vom reveni în zilele următoare cu programul detaliat al evenimentului.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Seratele Culturale Elstar au loc de obicei în cadrul primitor și cald al Librăriei Elstar, dar organizarea ediției de sâmbătă la Casa Tineretului a fost o idee foarte bună, în condițiile în care foaierul Casei Tineretului este gătit pentru sărbătorile de iarnă.

Muzeul Memorial "Nicolae Grigorescu" din Câmpina va găzdui, de la 1 Decembrie 2025, expoziția de pictură a artistului plastic Maria Jardă. Sunt lucrări cu teme tradiționale românești, o superbă pată de culoare într-o perioadă destul de complicată pentru noi toți. Hrană pentru suflet.

Ediția de vineri a Seratelor Culturale Elstar a adus în fața publicului câmpinean un autor remarcabil - Georgiana Țăranu, care și-a lansat volumul ”Nicolae Iorga și seducția fascismului italian”.

Marina Caloian revine la Seratele Culturale Elstar, în cadrul unui frumos moment care este programat sâmbătă, 29 noiembrie, de la ora 17.00, la Casa Tineretului Câmpina.