Au trecut mai bine de patru luni de la demararea procedurilor pentru achiziția publică și până s-a reușit semnarea contractului cu firma care a câștigat licitația. O licitație crâncenă, am putea spune, de vreme ce au fost depuse nu mai puțin de 11 oferte pentru asigurarea pazei și protecției obiectivelor și bunurilor publice. Trei contestații au fost depuse de unele dintre firmele ofertante, dar toate trei au fost respinse de Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor.
Licitația a fost câștigată, așadar, de Family Security Company Focșani, firmă care a avut contract și anul trecut cu Primăria Câmpina. Valoarea contractului de anul acesta este de 621.784 lei fără TVA, cel mai mic preț dintre cele oferite la licitație. Contractul se va derula pe un an și prevede paza, protecția și supravegherea mai multor obiective: Direcția Economică, Casa Căsătoriilor, Muzeul Memorial "B.P. Hasdeu", Baza de producție de pe Strada Petrolistului și zona Pieței Centrale (parcare, străzile Republicii, I.L. Caragiale și Mihail Kogălniceanu). Potrivit informațiilor furnizate de purtătorul de cuvânt al Primăriei Câmpina, Ioana Bumbăcea, la acestea se vor adăuga blocul de necesitate din Bulevardul Nicolae Bălcescu și Cimitirul "Lumina" din Cartierul Slobozia. Acestea sunt două obiective noi, incluse de anul acesta în contractul pentru protecție și pază.

În noaptea de duminică spre luni, la Câmpina a ajuns primul transport cu apă potabilă îmbuteliată, care va fi distribuită populației începând cu 1 Decembrie.

În urma ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, desfășurată duminică, s-a decis ca ISU Prahova să asigure transportul și distribuirea apei menajere - interzisă consumului uman, utilizând cele patru autocisterne de 9.000 de litri aflate în dotarea inspectoratului.

Într-un mesaj postat pe o rețea de socializare, premierul Ilie Bolojan a anunțat măsuri privind criza apei din Prahova și Dâmbovița, municipiul Câmpina fiind direct afectat.

În seara Sfântului Andrei, la Câmpina ar fi trebuit să răsune primele colide ale iernii și să se aprindă iluminatul festiv de sărbători. Din cauza crizei apei, însă, evenimentul a fost anulat. Luminițele s-au aprins, pur și simplu, odată cu iluminatul public stradal.