Marți după-amiază, 47 de tineri din Câmpina, localitățile limitrofe și de pe Valea Prahovei, inclusiv mai multe fete, au susținut examenul final de absolvire a Școlii de arbitri de fotbal.
Este un adevărat succes pentru arbitrajul și chiar fotbalul prahovean, având în vedere că în ”sportul-rege” de la nivelul județului nostru exista o criză acută de ”cavaleri ai fluierului”.
Vă reamintim că spre finalul lunii octombrie au început cursurile acestei școli de arbitri, cursuri reluate după o pauză de două decenii și conduse acum de Mihai Amorăriței, arbitru în Liga a doua, unul dintre cursanții din urmă cu 20 ani.
Din primăvara anului viitor, odată cu reluarea competițiilor fotbalistice la nivelul județului, mai întâi la juniori, apoi și la meciurile de seniori, vor începe să apară și acești noi aspiranți la glorie în arbitraj.

Începând de vineri și până duminică sunt programate jocurile din eșalonul de elită al fotbalului județean. Iată programul și delegările:

În zilele de 31 mai și 1 iunie, la Fântâna cu Cireși Câmpina și la Domeniul Cantacuzino Florești vor avea loc două competiții de orientare sportivă, una o cursă prin pădure pe medie distanță (la Câmpina) și o altă de sprint prelungit (la Florești).

La finalul acestei săptămâni sunt programate mai multe competiții sportive în Câmpina și împrejurimi sau în care sunt implicați sportivi sau echipe din zona Câmpina.

Miercuri după-amiază au avut loc semifinalele fazei județene a Cupei României.