CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

"Avem viața în sânge", o campanie pentru salvarea de vieți

- Social -

200 de persoane au donat sânge, astăzi, la Câmpina, în cadrul campaniei organizate de Asociația "Roata de foc". Numărul doritorilor era și mai mare, aproape dublu, cu mult, însă, peste capacitatea de recoltare și stocare a sângelui, pe care o pot asigura reprezentanții Centrului de Transfuzii Sanguine la astfel de deplasări.

Practic, dr. Georgeta Hanganu și echipa sa de la Centrul Județean de Transfunzii Sanguine Prahova vin la Câmpina cu un laborator mobil, să-i spunem așa. Aduc paturi speciale și toate materialele medicale necesare. Este o acțiune destul de complicată, pentru că sângele trebuie recoltat și stocat în anumite condiții. Oricum, ceea ce s-a recoltat astăzi, la Câmpina, de la 200 de donatori, înseamnă pungi valoroase de sânge pentru pacienții din spitalele prahovene și înseamnă cam ceea ce se recoltează în patru-cinci zile la Centrul de Transfuzii din Ploiești.
"Avem viața în sânge" este o campanie de succes a Asociației "Roata de foc". La început, se desfășura o dată pe an, dar pentru că foarte multe persoane au răspuns pozitiv apelului făcut de băieții de la "Roata de foc", s-a luat decizia ca astfel de acțiuni de recoltare de sânge să se organizeze de două ori pe an, primăvară și toamna.
Donatorii au primit apă și mici gustări și câte șapte tichete de masă fiecare. Unii le-au luat, alții le-au donat (pe toate sau o parte din ele) pentru copiii din centrele de plasament.


08 Apr 2017 18:22 5873 vizualizari


Comentarii






259 vizualizari 23 Mar 2026 10:34 La Școala „Ion Câmpineanu” va avea loc luni, 30 martie, Ziua Porților Deschise

La Școala „Ion Câmpineanu” va avea loc luni, 30 martie, Ziua Porților Deschise

Pentru elevii care urmează să se înscrie în clasa pregătitoare, pentru părinții și bunicii acestora, dar și pentru orice alte persoane interesate, Școala Gimnazială „Ion Câmpineanu” Câmpina își va deschise porțile luni, 30 martie, între orele 16.00 și 17.30.

citeste mai mult
401 vizualizari 19 Mar 2026 17:57 Serviciile Matos. Greșeala de mii de euro pe care o fac unii cumpărători

Serviciile Matos. Greșeala de mii de euro pe care o fac unii cumpărători

Agenția Matos Imobiliare Câmpina oferă servicii complete pentru cei care doresc să tranzacționeze o proprietate. De-a lungul unui mic serial vom arăta serviciile acestei agenții și de ce este bine să aplelezi la un specialist într-o asemenea tranzacție.

citeste mai mult
595 vizualizari 16 Mar 2026 19:04 Poveștile Matos. De la etajul al patrulea la... casa visurilor

Poveștile Matos. De la etajul al patrulea la... casa visurilor

Agenția Matos Imobiliare Câmpina vă va prezenta poveștile de succes ale unor oameni simpli, care și-au văzut visul împlinit - casa lor, una dintre condițiile minimale pentru un trai decent.

citeste mai mult
661 vizualizari 16 Mar 2026 13:17 „O imagine cât o mie de cuvinte!“, ediția a II-a a concursului de desen organizat cu ocazia Zilei Jandarmeriei

„O imagine cât o mie de cuvinte!“, ediția a II-a a concursului de desen organizat cu ocazia Zilei Jandarmeriei

Inspirați de interesul și succesul de care s-a bucurat prima ediție a concursului de desen destinat copiilor, „O imagine cât o mie de cuvinte: Jandarmii, prietenii noștri!”, Gruparea Mobilă Ploiești a lansat și în acest an provocarea pentru tinerii artiști de a surprinde, într-un mod creativ și plin de imaginație, prin lucrările lor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV