CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Tariful la gunoi NU va crește. Consiliul Local Câmpina va subvenționa contribuția pentru economia circulară

- Actualitate -

Tariful la gunoi NU va crește. Consiliul Local Câmpina va subvenționa contribuția pentru economia circulară

Dacă ar vrea, Consiliul Local Câmpina ar putea păstra nemajorate tarifele la gunoiul menajer, subvenționând contribuția pentru economia circulară - acesta a fost titlul articolului scris de noi la începutul săptămânii, cu speranța că vom da o idee administrației locale. Ei bine, avem acum o veste bună. Consiliul Local Câmpina a aprobat, în ședința de joi seară, subvenționarea contribuției pentru economia circulară și, astfel, tariful la gunoiul menajer nu se mai majorează, așa cum prevedea proiectul inițial.

Vă reamintim că pe ordinea de zi a ședinței din 31 ianuarie a CL Câmpina se afla un proiect de hotărâre privind majorarea tarifului pentru colectarea, transportul și depozitarea gunoiului menajer, majorare determinată de noua taxă aprobată de Guvern și valabilă de la 1 ianuarie 2019. O taxă denumită "contribuția pentru economia circulară", în cuantum de 30 lei/tona de deșeuri depozitate la rampă. Pentru Câmpina, această taxă ar fi însemnat 0,64 lei/persoană/lună, în cazul populației. Per total, o sumă de aproximativ 170.000 lei pe an, având în vedere că există 22.000 persoane în Câmpina care au contract pentru gunoi. La dezbaterile din plenul ședinței, consilierul Monica Clinciu a propus ca noua taxă să nu mai fie inclusă în facturi, ci să fie plătită de la bugetul local.
"Această contribuție pe economia circulară constituie un cost de operare și se achită distinct, nu este inclus în tarif. Este o taxă pe care operatorul o încasează de la populație și o virează la Fondul de Mediu. Deci putem să o suportăm de la bugetul local, fără să mai obligăm cetățenii să plătească. Mai ales că este vorba despre acei cetățeni corecți, care au contract cu Floricon, care își plătesc facturile pentru gunoi. De ce să-i încărcăm tot pe ei cu această nouă taxă? Prin urmare, propun următorul amendament: decontarea din bugetul local al municipiului Câmpina a contribuției pentru economia circulară, în cuantumul prevăzut de legislația în vigoare", a afirmat Monica Clinciu. Această nouă taxă ar fi dus tariful la gunoi la 12,25 lei/persoană pe lună.
Decontarea contribuției pentru economia circulară se va face după aprobarea bugetului local pe 2019, pentru că, potrivit primarului Horia Tiseanu, "în acest moment nu avem bugetul aprobat și nici nu am avut până acum o astfel de taxă pentru ca în bugetul pe care îl putem folosi la început de an să fie prinse sumele necesare. Decontarea se va face după aprobarea bugetului local, dar pentru toată perioada de la 1 ianuarie 2019". Consiliul Local a aprobat în unanimitate cele două amendamente.
În plus, trebuie să știți că tariful pentru gunoiul colectat de la persoanele fizice nu doar că nu se mai majorează, ci se reduce de la 9,74 lei/persoană pe lună, la 9,66 lei/persoană pe lună (fără TVA).


01 Feb 2019 12:05 6233 vizualizari


Comentarii






  • 04.02.2019 10:41 gelu O solutie de moment,adica sa bagi gunoiul sub pres,dar pe termen lung, gunoiul va incepe sa miroasa.
  • 01.02.2019 19:05 Laur Este meritul vostru! Bravo! Felicitari!
  • 01.02.2019 15:29 Bogdan Felicitări! Dacă nu erați voi nu se intampla niciodata asa ceva! 🤥
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
8777 vizualizari 07 Nov 2025 15:51 După tragicul accident de la Bănești, primarul George Stoica solicită CNAIR măsuri urgente și amenință cu proteste la București!

După tragicul accident de la Bănești, primarul George Stoica solicită CNAIR măsuri urgente și amenință cu proteste la București!

În urmă cu numai două zile, un cumplit accident de circulație a dus la pierderea unei vieți omenești pe trecerea de pietoni de la Bănești, pe DN1, în apropierea intersecției cu drumul spre Urleta.

citeste mai mult
1183 vizualizari 07 Nov 2025 14:55 Polițiștii câmpineni s-au întâlnit cu o parte a conducătorilor de ambulanțe

Polițiștii câmpineni s-au întâlnit cu o parte a conducătorilor de ambulanțe

Zilnic, conducătorii autospecialelor de intervenție se află în misiune pentru salvarea de vieți omenești și menținerea siguranței publice, fiind expuși unor riscuri majore în trafic. 

citeste mai mult
1102 vizualizari 07 Nov 2025 05:26 Constructorul a sistat lucrările de apă și canalizare de la Câmpina fără a anunța pe nimeni. HidroPrahova i-a trimis notificări pentru reluarea urgentă a activității

Constructorul a sistat lucrările de apă și canalizare de la Câmpina fără a anunța pe nimeni. HidroPrahova i-a trimis notificări pentru reluarea urgentă a activității

Semnalam în urmă cu câteva zile sistarea bruscă a lucrărilor de apă și canalizare de pe Strada Orizontului din Câmpina, lucrări începute la... 29 octombrie 2025.

citeste mai mult
1455 vizualizari 06 Nov 2025 20:38 Lucrări de urgență la Barajul Paltinu pentru deblocarea unei galerii pentru evacuarea apei

Lucrări de urgență la Barajul Paltinu pentru deblocarea unei galerii pentru evacuarea apei

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Prahova s-a întrunit astăzi și a adoptat o hotărâre în vederea intervenției în regim de urgență pentru executarea unor lucrări la Barajul Paltinu.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV