În aceste zile, HidroPrahova derulează la Câmpina o serie de lucrări în zona unde în luna august a acestui an s-a descoperit bacteria Clostridium perfringens, care a declanșat o întreagă nebunie, o adevărată criză a apei, cu măsuri fără precedent pentru protejarea populației. Tot cu acel prilej s-a descoperit că nu era prima dată când analizele semnalau prezența acestei bacterii la Câmpina, dar nimeni nu luase niciun fel de măsură concretă.
Acum, HidroPrahova a demarat două lucrări pe care le derulează în paralel - înlocuirea conductei de apă care pleacă de la bazinele HidroPrahova spre Spitalul Voila, dar și igienizarea rezervorului de 2.000mc din apropierea fostului Sat de Vacanță. Lucrările se desfășoară pentru creșterea gradului de calitate a apei care se asigură populației, reușindu-se realizarea lor fără a fi nevoie de oprirea apei. Surse din cadrul HidroPrahova ne-au declarat că ”nici la conducte vechi de 100 ani nu am văzut așa ceva, cum am văzut la conducta spre Spitalul Voila, un dezastru”. Orice alt comentariu pare de prisos...
Mai menționăm doar că, acum, atât HidroPrahova, cât și reprezentanții administrației locale speră ca odată cu realizarea acestor lucrări să fi dispărut definitiv pericolul infestării apei cu bacteria Clostridium perfringens.

Guvernul României a aprobat, într-o ședință extraordinară desfășurată luni seară, alocarea sumei de 32 milioane lei de la Fondul de Rezervă Bugetară pentru județul Prahova. Suma este destinată asigurării unor surse alternative de apă la Barajul Paltinu.

Pe Strada Zorilor din cartierul Turnătoriei se lucrează la refacerea parcării.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis aceste imagini surprinse pe Strada În Luncă din cartierul Slobozia.

Conducătorii auto care ajung în zona podului rutier peste râul Prahova, dintre Câmpina și Poiana Câmpina, au surpriza să vadă că circulația este restricționată.