În această dimineață, în jurul orei 4.00, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, în zona Bisericii de la Brazi, s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale importante. Un tânăr din Brebu a pierdut controlul volanului și intrat în două mașini aflate în parcare.
Din primele cercetări a reieșit că tânărul, aflat sub influența băuturilor alcoolice, circula cu viteză destul de mare, iar în condițiile unul carosabil alunecos, a pierdut controlul volanului și a lovit mașinile din parcare. Mai întâi a izbit puternic una dintre mașini, pe care a aruncat-o pe trotuar, apoi s-a oprit în a doua mașină. Șoferul s-a speriat de faptele sale și a dispărut de la locul accidentului. A fost identificat ulterior de polițiștii de la Biroul Rutier din cadrul Poliției Municipale Câmpina. A fost prins și dus la Spitalul Municipal, unde i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii gradului de alcoolemie. Tânărul s-a ales cu dosar penal pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice.

Fundația Națională pentru Civilizație Rurală "Niște țărani", fondată de scriitorul Dinu Săraru în urmă cu mai bine de un sfert de veac, oferă anual premii celor care duc mai departe tradițiile românești.

4 Februarie este Ziua Cititului Împreună, iar momentul a fost marcat simplu, dar frumos, la Grădinița nr. 6 din cartierul Turnătoriei din Câmpina.

Pentru mulți, Guy de Poix este un vin, un vin foarte bun, după cum spun cunoscătorii, un vin produs la Cramele Ceptura. Mult mai puțini, inclusiv dintre cei care apreciază acest vin, știu că Guy de Poix este numele unui conte francez, cel care a pus bazele primei crame private din România contemporană, la Ceptura, și care a trăit în ultimii ani ai vieții la Câmpina, alegând să fie înmormântat aici, în Cimitirul Voila.

Într-o lume în care tot mai mulți copii se confruntă cu frica, izolarea sau violența în mediul școlar, Ziua Internațională a Nonviolenței în Școală devine mai mult decât o dată din calendar, devine un moment de reflecție, dialog și asumare.