Pe 19 ianuarie 2022, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat sentința în dosarul în care părți sunt Spitalul Municipal Câmpina și Clinica Romgermed din București. Sentința irevocabilă este în favoarea Spitalului Municipal Câmpina și pune capăt unui proces început în anul 2011.
Astfel, prin sentința Înaltei Curți se ”constată nulitatea cererii de recurs declarate de Romgermed împotriva sentinței 272 din 2 iulie 2021 a Curții de Apel Ploiești”. De asemenea, instanța ”obligă Romgermed la plata către Spitalul Municipal Câmpina a cheltuielilor de judecată în cuantum de 2.000 lei”. Prin sentința Curții de Apel Ploiești se respingea ca neîntemeiată cererea formulată de Romgermed.
”A fost un adevărat război foarte lung pe care Spitalul Municipal Câmpina l-a dus cu această clinică din București. Mă bucur că s-a terminat și s-a terminat cu bine pentru Spitalul Municipal, dar și pentru Câmpina. Pierderea acestui proces ar fi însemnat plata către clinica respectivă a sumei de patru milioane lei, adică patruzeci de miliarde lei vechi. Din fericire, am câștigat și sunt doi oameni cărora trebuie să le mulțumesc în mod special - Eliade Văcărescu, polițist, cel care a investigat la început contractul cu Romgermed, precum și avocatei Raluca Nanu, care ne-a reprezentat în instanță”, ne-a declarat dr. Călin Tiu, managerul Spitalului Municipal Câmpina.
Istoria colaborării dintre Spitalul Municipal Câmpina și Romgermed a început pe 9 aprilie 2008, atunci când între cele două părți se încheia contractul de asociațiune în participațiune nr. 1.232. Prin acest contract, Romgermed prelua serviciile de laborator în anumite condiţii. Contractul s-a dovedit a fi foarte păgubos pentru Spitalul Municipal, pentru serviciile prestate, Romgermed încasând lunar 100.000 lei, fără a-şi respecta, însă, partea sa de obligaţii. De exemplu, dotarea cu echipamente specifice a laboratorului şi suportarea costurilor cu personalul. Suma era uriaşă, iar spitalul din Câmpina nu era singurul din ţară căruie i s-a impus de la Bucureşti, la momentul respectiv, încheierea unui astfel de contract. În cele din urmă, după ce s-au dovedit o serie de falsuri, contractul a fost reziliat. În acest ultim proces, părți în cauză erau și Consiliul Local și Primăria Câmpina, în calitate de intimat.
În cele din urmă, sentința pronunțată zilele trecute de Înalta Curte de Casație și Justiție pune capăt acestui lung război dintre Spitalul Municipal Câmpina și clinica bucureșteană Romgermed.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.