De astăzi, luni, 4 noiembrie 2019, în municipiul Câmpina se instituie restricție de circulație în zona centrală, pe Bulevardul Carol I, la intersecția cu Strada Mihail Kogălniceanu, pentru executarea lucrărilor de canalizare, dar și pe Strada 1 Decembrie 1918, pentru lucrările de asfaltare.
După cum informează Primăria Câmpina prin intermediul unui comunicat de presă, Bulevardul Carol I va fi închis circulației, câte o bandă pe ambele sensuri, de la Hotelul Muntenia până în zona CEC Bank, pentru executarea lucrărilor de canalizare de către societatea Kato Service SRL Ploiești, cea care are contract cu HidroPrahova pentru aceste lucrări. Din același motiv, și pe Strada Mihail Kogălniceanu, între intersecția cu Bulevardul Carol I și intersecția cu Republicii, se va circula doar pe câte o bandă pe fiecare sens. Precizăm că aceste restricții sunt valabile 30 de zile.
Pe Strada 1 Decembrie 1918 se execută lucrări de asfaltare, de către societatea care are contract cu Distrigaz, astfel că se va circula pe o singură bandă, iar parcarea mașinilor va fi interzisă în perioada 4-7 noiembrie 2019, pe perioada lucrărilor.
Pentru evitarea blocajelor din zona centrală a municipiului, poliția recomandă folosirea rutelor ocolitoare, Strada Griviței, respectiv Strada Orizontului - Strada Sondei - Strada Ana Ipătescu.
Primăria Câmpina își cere scuze pentru disconfortul creat și mulțumește cetățenilor pentru înțelegere.

Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Prahova, împreună cu polițiști din cadrul Poliției Municipiului Ploiești – Secția nr. 4 Poliție, ai Poliției Stațiunii Sinaia și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Prahova, au desfășurat acțiuni pentru prevenirea și combaterea furturilor din buzunare, din bagaje, precum și a furturilor de bunuri de la călători.

Polițiștii câmpineni, cu sprijinul structurilor specializate din cadrul Serviciului pentru Imigrări Prahova și al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova, au desfășurat joi, 12 martie, o acțiune amplă pe raza municipiului Câmpina și a localităților arondate în sistem metropolitan.

La Primăria comunei Bănești a avut loc, joi dimineață, o scurtă ceremonie care a marcat încheierea cadastrării gratuite a 6.177 imobile din această localitate.

Așa cum vă anunțam în articolele noastre anterioare, din luna februarie, în municipiul Câmpina au început să intre treptat în funcțiune insulele ecologice digitalizate achiziționate printr-un proiect cu fonduri europene.