CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Concursul de lectură "Câmpina, citește-mă!" și-a desemnat câștigătorii

- Social -

Concursul de lectură

Șase echipe de la patru școli gimnaziale din municipiul Câmpina au participat astăzi la faza finală a concursului "Câmpina, citește-mă!". Este vorba despre un concurs de lectură, destinat elevilor de clasa a IV-a, organizat de Biblioteca Municipală "Dr. C.I. Istrati", în parteneriat cu Casa de Cultură "Geo Bogza".

"Câmpina, citește-mă!" a avut două etape: faza pe clasă și faza pe municipiu. Elevii de clasa a IV-a au avut de parcurs o bibliografie, pe parcusul mai multor săptămâni, iar apoi au primit întrebări din cărțile citite. La faza pe municipiu s-au calificat cele mai bune echipe de la școlile gimnaziale, fiecare echipă fiind formată din câte trei membri desemnați de învățătorii lor (profesori învățământ primar, cum se numesc acum). 
Iată câștigătorii ediției din acest an a concursului "Câmpina, citește-mă!":
Locul I - Clasa a IV-a C de la Școala Gimnazială "B.P. Hasdeu" (profesor Genica Constantinescu)
Locul al II-lea - Clasa a IV-a A de la Școala Gimnazială "B.P. Hasdeu" (profesor Alina Bârsan)
Locul al III-lea - Clasa a IV-a A de la Școala Gimnazială "Ion Câmpineanu" (profesor Mihaela Simionescu)
(La faza finală s-au mai calificat echipe de la clasa a IV-a B - Școala Câmpineanu, clasa a IV-a B - Școala Centrală și clasa a IV-a A - Școala Cuza, care au primit diplome de participare).

Echipele clasate pe primele trei locuri au primit premii din partea organizatorilor. Precizăm că acest concurs este finanțat de la bugetul local. Juriul a fost format din directorul Bibliotecii Municipale - Liliana Ene, președintele Comisiei de Cultură a Consiliului Local - Florin Frățilă și scriitorul Florin Dochia. "Câmpina, citește-mă!" este un concurs care are ca obiectiv creșterea interesului pentru lectură în rândul elevilor câmpineni și care în acest an a ajuns la a V-a ediție.


18 May 2017 21:25 7670 vizualizari


Comentarii






  • 19.05.2017 07:57 Manea Marieta Un bun mijloc de a schimba preocupările copiilor din clasele mici! SUCCES !
  • 18.05.2017 22:05 ND Ha, ha, ha - am ras cu lacrimi! Asta a fost demna de Cascadorii rasului!Cei doi care vorbesc pe film zic de faza pe oras, mai aveau sa zica de Consiliul Popular!!! Iar ... ala de Fratila, cica succes mai departe, dincolo de faza pe oras! Pai, mai ..., cum ar fi Campina citeste-ma, la faza nationala?! Va dati seama pe mana cui a ajuns cultura in Campina?!
Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
465 vizualizari 10 Dec 2025 09:15 Peste 2 milioane de litri de apă au fost distribuiți populației din Prahova și Dâmbovița în timpul crizei

Peste 2 milioane de litri de apă au fost distribuiți populației din Prahova și Dâmbovița în timpul crizei

Echipajele din cadrul ISU Prahova, cu sprijinul autocisternelor sosite de la ISU Timiș și ISU Brașov, precum și echipajele ISU Dâmbovița, au desfășurat sute de misiuni în perioada 30 noiembrie-8 decembrie 2025.

citeste mai mult
483 vizualizari 09 Dec 2025 20:57 Oferte pentru... Moș Crăciun, la Magazinul INA din incinta Complexului Comercial Mercantis Câmpina

Oferte pentru... Moș Crăciun, la Magazinul INA din incinta Complexului Comercial Mercantis Câmpina

Magazinul INA din incinta Complexului Comercial Mercantis din Câmpina a devenit un adevărat paradis pentru iubitorii sărbătorilor de iarnă. Probabil că nu există cadou pe care să dorești să-l oferi cuiva drag și să nu-l găsești aici.

citeste mai mult
981 vizualizari 06 Dec 2025 17:06 Enoriașii Parohiei din Provița de Sus au strâns haine și dulciuri pentru copiii de la Școala pentru Deficienți de Vedere Buzău

Enoriașii Parohiei din Provița de Sus au strâns haine și dulciuri pentru copiii de la Școala pentru Deficienți de Vedere Buzău

La inițiativa preotului Daniel Rândașu, parohul Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" din Provița de Sus, pentru al treilea an consecutiv s-au strâns daruri pentru copiii de la Școala pentru Deficienți de Vedere Buzău.

citeste mai mult
4582 vizualizari 06 Dec 2025 08:17 E bine să știm cine a ajutat Prahova în această criză fără precedent a apei potabile

E bine să știm cine a ajutat Prahova în această criză fără precedent a apei potabile

În această perioadă extrem de grea pentru locuitorii și administrațiile din cele 12 localități rămase timp de o săptămână fără apă, au existat oameni, firme, instituții publice care au ajutat județul Prahova, au dat dovadă de solidaritate și au trimis fie apă, fie mașini.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV