CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Angajații din primării și alte instituții publice, care au încasat sporuri necuvenite, nu mai trebuie să dea banii înapoi. Parlamentul i-a exonerat de la plată

- Actualitate -

Angajații din primării și alte instituții publice, care au încasat sporuri necuvenite, nu mai trebuie să dea banii înapoi. Parlamentul i-a exonerat de la plată

În Monitorul Oficial a fost publicată săptămâna trecută Legea 78/2018 privind exonerarea personalului plătit din fondurile publice de la plata unor sume reprezentând venituri de natură salarială. Este vorba despre bani pe care Curtea de Conturi a considerat că au fost încasați nelegal de angajați din primării și instituții publice subordonate administrațiilor locale. Mai exact, sporuri de vechime și indemnizații de conducere mai mari decât s-ar fi cuvenit, situație existentă și la Câmpina, la angajați din Primărie, Poliția Locală, Casa de Cultură și Casa Tineretului.

Vă reamintim că, la controlul efectuat anul trecut de Curtea de Conturi la Primăria Câmpina, au fost descoperite unele nereguli în acordarea de sporuri și indemnizații unor angajați din administrația locală. Valoarea totală a neregulilor depășea 120.000 lei, sumă care trebuia recuperată la bugetul local, iar Curtea de Conturi a stabilit ca termen 11 decembrie 2017 pentru rezolvarea problemei. Cei mai mulți angajați aflați în această situație au semnat angajamente de plată pentru returnarea eșalonată a sumelor încasate necuvenit, iar alții au ajuns în instanță. Precizăm că este vorba despre sume cuprinse între 9.000 lei și 36.000 lei.
Acum, Parlamentul României a decis că acești angajați nu trebuie să mai dea banii înapoi. Potrivit Legii 78/2018, “se aprobă exonerarea de la plată pentru sumele reprezentând venituri de natură salarială încasate în temeiul unor acte administrative sau clauze ale contractelor/acordurilor colective de muncă în vigoare la data plăţii acestor drepturi, sume considerate a fi încasate nelegal şi pe care personalul plătit din fonduri publice trebuie să le restituie drept consecinţă a constatării de către Curtea de Conturi sau alte structuri/instituții cu atribuţii de control a unor prejudicii”.
Legea mai prevede că sumele recuperate până acum nu se restituie.

Citiți și Mai mulți angajați din Primăria Câmpina și de la instituții subordonate au de dat bani înapoi. Au încasat sporuri mai mari și indemnizații care nu li se cuveneau


02 Apr 2018 08:26 3719 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
544 vizualizari 25 Jun 2026 10:41 La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

La Valea Doftanei, ursoaica și cei trei pui au venit din nou printre case

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

citeste mai mult
1669 vizualizari 25 Jun 2026 00:11 O ursoaică și cei trei pui ai ei au băgat spaima în locuitorii din Valea Doftanei

O ursoaică și cei trei pui ai ei au băgat spaima în locuitorii din Valea Doftanei

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

citeste mai mult
1341 vizualizari 24 Jun 2026 22:07 Accident la Poiana Câmpina. O tânără a ajuns la spital

Accident la Poiana Câmpina. O tânără a ajuns la spital

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

citeste mai mult
1567 vizualizari 24 Jun 2026 21:14 16 clădiri și terenuri din Câmpina sunt supraimpozitate din cauza mizeriei și degradării

16 clădiri și terenuri din Câmpina sunt supraimpozitate din cauza mizeriei și degradării

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV