Cosmin Raț este secretarul general al Partidului Oamenilor Liberi (POL) și a fost consilier local în mandatul trecut. Ni s-a părut interesant să aflăm cum percepe administrația locală un om care a făcut parte din ea, iar acum vede lucrurile din exterior.
Am discutat cu Cosmin Raț despre acest prim an de mandat al actualei administrații locale, despre proiectele mai noi sau mai vechi și despre perspectiva dezvoltării localității. Concluzia fostului consilier local nu este tocmai optimistă. “Nu am văzut în acest prim an de mandat, așa cum nu am văzut nici în mandatele trecute, inclusiv în cel din care am făcut și eu parte, o viziune pentru viitorul orașului, pentru dezvoltarea pe termen lung. Și tot ca în celelalte mandate, transparența lipsește cu desăvârșire, lucru extrem de îngrijorător. Eu cred că politicienii fac lucruri pentru un an sau doi și doar pentru a fi realeși. Nu se gândește nimeni în perspectivă, nu se gândește nimeni la viitorul localității”, a afirmat Cosmin Raț.
Una dintre dezamăgirile lui Cosmin Raț este legată de renunțarea, de către actuala administrație locală, la proiectele privind mobilitatea și regenerarea urbană: “Nu au vrut să facă pasajul subteran, am înțeles asta. Dar puteau fi accesați banii europeni pentru regenerare urbană și pentru mobilitate. Puteau fi refăcute proiectele și puteau fi accesate fonduri cu care să fie modernizate parcurile din zona centrală, să fie făcute pasajele subterane pietonale despre care toată lumea vorbea în campania electorală. Și erau 5 milioane de euro, o sumă importantă, fonduri europene care puteau fi luate până în mai-iunie anul acesta. Să nu uităm că s-au cheltuit aproape 800.000 euro pe documentații, tot bani europeni. Și tare mă tem că la un moment dat va trebui să dăm înapoi acești bani. I-am luat, am făcut documentațiile, dar nu am mai depus proiectele, deși era obligația noastră asumată prin contract să facem acest lucru. Se gândește cineva ce se va întâmpla cu Câmpina pe termen lung, cum va arăta orașul peste 20-25 de ani? Cum va fi centrul orașului sufocat de mașini și de poluare? Cred că banii pentru regenerarea urbană ar fi trebuit accesați, Câmpina avea nevoie de asta!”
Tot la capitolul nemulțumiri , Cosmin Raț ne-a dat ca exemplu stadionul Rafinăriei, de pe Bulevardul Bălcescu, acea bază sportivă donată Primăriei de proprietarul fostei rafinării. “Cred că suntem printre puținele orașe de pe pământ, să nu zic singurul, unde o bază sportivă privată era folosită de o echipă de fotbal și de mai multe grupe de copii în mod gratuit, iar acum, după ce acea bază sportivă a fost donată administrației locale, este închisă pentru toată lumea! Da, se va încerca probabil accesarea de fonduri europene pentru această bază sportivă, dar asta e de durată. Până atunci o ținem închisă? E normal așa ceva?”, spune Cosmin Raț.
În interviul pe care ni l-a acordat am vorbit cu Cosmin Raț și despre proiectele inițiate în mandatul în care a fost consilier local, proiecte aprobate de Consiliul Local, dar care nu au mai fost puse în practică ulterior, dar și despre o inițiativă a sa pe care nu a susținut-o nimeni din administrația locală. ”În administrația locală nu există termene. Eu cred că așa ar trebui să lucrăm, cu termene. De exemplu, eu am tot propus, dar nu m-a susținut nimeni, ca toate societățile care au rețele - Distrigaz, Electrica, HidroPrahova și toate celelalte, care execută lucrări pe domeniul public, să aibă termene. Au găsit o conductă spartă, trebuie să o repare. Da, dar mi s-ar părea normal să existe niște termene clare, pentru ca oamenii să știe. Aveți trei zile, să spunem, să reparați conducta, apoi în data x asfaltați. Cât de poate de clar. Dar nu, nu vrea nimeni să se bage în așa ceva, nu vrea nimeni să stabilească nimic, să nu deranjăm pe nimeni. E o înșiruire de relații aici și nu trebuie să supărăm pe nimeni...”, a afirmat fostul consilier local.
Cosmin Raț este dezamăgit și de intenția administrației locale de a amenaja o parcare după demolarea fostului cinematograf: “Conducerea spitalului a făcut un demers foarte clar către Ministerul Sănătății, prin care a cerut un aviz de oportunitate pentru extindere în primul rând cu o secție de primiri urgențe și cu un nou bloc operator. Eu mi-aș fi dorit și o unitate de dializă, dar un spațiu pentru ambulanță, doar știți în ce condiții improprii își desfășoară activitatea. Mă bucur că administrația locală vrea să facă parcări, dar nu cred că e cazul să se facă așa ceva acolo, pe singurul loc unde putem extinde spitalul”.
Politic vorbind, Cosmin Raț a declarat că nu este interesat de partidul pe care îl înființează fostul primar Alin Moldoveanu și fostul consilier local Liviu Briciu (fost președinte POL).
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

În cea de-a treia parte a emisiunii cu primarul municipiului Câmpina, la împlinirea unui an de mandat, am abordat mai multe subiecte de interes pentru cetățeni.

În cea de-a doua parte a emisiunii cu primarul municipiului Câmpina, Irina Mihaela Nistor, la împlinirea unui an de mandat, subiectul principal a vizat proiectele cu fonduri europene.

La 24 octombrie s-a împlinit un an de când primarul și consilierii locali câmpineni au depus jurământul de credință și au fost învestiți în funcții. La un an de mandat, primarul municipiului Câmpina, Irina Mihaela Nistor, a fost invitata noastră la o analiză a ceea ce a însemnat acest an.

În această serie de interviuri vă vom oferi ocazia să aflați și alte lucruri din viețile unor oameni cunoscuți din Câmpina. Este un format flash-interviu, cu întrebări punctuale și răspunsuri scurte și la... subiect. Vor fi întrebări legate atât de cariera profesională a invitaților noștri, cât și din viața lor particulară.