UPDATE - Din primele cercetări a reieșit faptul că șoferul microbuzului a lovit separatorul de sens, iar în urma impacutlui, mașina s-a răsturnat pe banda 1 a sensului de mers Câmpina - Ploiești. În urma testării șoferului cu aparatul etilotest, rezultatul a fost negativ.
Un grav accident rutier s-a produs miercuri dimineață pe DN1, în zona Movila Vulpii, la trecerea de cale ferată. Un microbuz a intrat într-un parapet și s-a răsturnat. În microbuz se aflau 14 persoane (zece femei și patru bărbați). Este vorba despre muncitori care mergeau la locul de muncă, o cursă regulată, care avea ca destinație comuna Bolintin Deal din județul Giurgiu. 10 dintre pasageri au suferit diverse traumatisme și au fost transportați la spital, iar ceilalți patru au fost evaluați la fața locului și au refuzat trasnportul la spital, după cum informează Inspectoratul Județean pentru Situații de Urgență Prahova.
La locul accidentului au intervenit echipaje de poliție, mai multe ambulanțe, iar ISU a mobilizat un echipaj de stingere, un echipaj de descarcerare, trei echipaje de prim-ajutor de la Smurd și o ambulanță pentru transport victime multiple. Potrivit Serviciului Județean de Ambulanță Prahova, victimele accidentului au între 45 și 62 de ani și au fost transportate la Spitalul Județean de Urgență din Ploiești. Patru dintre femeile aflate în microbuz au suferit traumatisme cranio-cerebrale, traumatisme toraco-abdominale, iar în două cazuri - traumatism la coloană. Ceilalți pasageri răniți au suferut traumatisme la mâini și picioare.
Traficul rutier a fost complet blocat în zonă minute bune după producerea accidentului, iar în jurul orei 8.00 a fost reluat pe un fir, alternativ, în ambele sensuri de mers, potrivit Inspectoratului Județean de Poliție Prahova. Cercetările continuă în acest caz pentru a se stabili cu exactitate cauzele care au dus la producerea accidentului. Vom reveni.

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.