CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Prezidențiale 2019. Prima oră de votare în Câmpina, în Prahova, în țară

- Actualitate -

Prezidențiale 2019. Prima oră de votare în Câmpina, în Prahova, în țară

Votul la primul tur al alegerilor prezidențiale a început la ora 7.00. Până la ora 21.00, sunt așteptați la urne 18.217.156 români, potrivit datelor Biroului Electoral Central. 291.205 persoane și-au exercitat dreptul în prima oră de la deschiderea secțiilor de votare - 222.063 persoane aflate pe listele permanente, 65.105 persoane pe liste suplimentare, 37 în urma mobilă. Prezența la vot, la nivel național, la ora 8.00 - 1,59%. La Câmpina, în prima oră au votat 513 alegători (1,65% prezența la vot).

După cum se menționează în datele BEC, în municipiul Câmpina sunt 30.999 alegători înscriși pe listele permanente. Până la ora 8.00, au votat, după cum spuneam, 513 alegători (403 pe liste permanente și 110 pe liste suplimentare). În Câmpina sunt amenajate 23 de secții de votare pe care le puteți vedea AICIPrecizăm faptul că, persoanele care, în ziua votului, nu se află în localitatea de domiciliu, pot vota la orice secție din țară, pe liste suplimentare, pe baza cărții de identitate, evident.
La nivelul județului Prahova, până la ora 8.00 au votat 10.915 alegători, dintre care 8.721 pe liste permanente și 2.194 pe liste suplimentare, 1,66% fiind procentul prezenței la vot. În Prahova sunt 655.004 alegători înscriși pe listele electorale permanente.
În privința votului din Diaspora, până la deschiderea urnelor în țară, votaseră în străinătate 298.851 persoane (273.662 alegători la urne și 25.189 prin corespondență). Vă reamintim, principalii candidați la prezidențialele 2019 sunt: Klaus Iohannis (PNL), Viorica Dăncilă (PSD), Dan Barna (USR-PLUS), Mircea Diaconu (Alianța UN OM adică Pro România – ALDE), Teodor Paleologu (PMP) și Kelemen Hunor (UDMR).

Citiți și: 10 noiembrie 2019, ziua votului. Ziua votului valabil exprimat!


10 Nov 2019 08:12 2976 vizualizari


Comentarii






723 vizualizari 07 Sep 2025 13:13 Județul Prahova va fi traversat duminică seară de două transporturi agabaritice

Județul Prahova va fi traversat duminică seară de două transporturi agabaritice

Centrul Infotrafic din cadrul Inspectoratul General al Poliției Române a anunțat că, duminică, 7 septembrie, începând cu ora 22.30, se vor pune în mișcare două transporturi agabaritice care vor tranzita și Prahova.

citeste mai mult
515 vizualizari 07 Sep 2025 11:41 Intervenție dificilă a salvamontiștilor în Bucegi, noaptea trecută

Intervenție dificilă a salvamontiștilor în Bucegi, noaptea trecută

Aseară, la ora 20.45, salvamontiștii din Bucegi au fost solicitați la o intervenție pe Valea Cerbului, pe traseul Bușteni - Vf. Omu.

citeste mai mult
788 vizualizari 06 Sep 2025 22:01 Pompierii prahoveni au intervenit la mai multe incendii de vegetație

Pompierii prahoveni au intervenit la mai multe incendii de vegetație

Pompierii prahoveni au fost solicitați în cursul zilei de sâmbătă, 6 septembrie, să intervină la mai multe incendii de vegetație.

citeste mai mult
874 vizualizari 06 Sep 2025 11:38 Alcoolemie de 1,21 pentru un bărbat care conducea o mașină pe DN1

Alcoolemie de 1,21 pentru un bărbat care conducea o mașină pe DN1

Polițiștii din Comarnic au fost sesizați, în cursul zilei de vineri, 5 septembrie, cu privire la faptul că un conducător auto ar circula sub influența băuturilor alcoolice.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV