Ziua Câmpinei, câteva constatări
Editorial (Categoria articolului)
În ultimii ani, manifestările organizate de administrația locală cu ocazia Zilei Câmpinei au fost aspru criticate, acestea devenind parcă din ce în ce mai anoste. De fapt, ce însemnau manifestările de Ziua Câmpinei? Un simpozion cu discursuri interminabile. Anul acesta, însă, am fost plăcut surprinși să constatăm că administrația locală s-a străduit să facă din Ziua Câmpinei o sărbătoare, așa cum este normal.
În rândurile care urmează vom încerca să scoatem puțin în evidență lucrurile bune de la Câmpina 516, dar și pe cele mai puțin bune.
- În primul rând, vă reamintim că, anul trecut, Câmpinatv.ro a criticat dur acțiunile administrației locale în articolul Nu vă mai bateți joc de Ziua Câmpinei!. Nu știm dacă acest articol a influențat sau nu deciziile ulterioare ale organizatorilor, cert este că, anul acesta, s-au făcut eforturi pentru ca lucrurile să se schimbe în bine: sala a fost aranjată în așa fel încât să nu mai arate ca la ședințele de partid (indiferent de partid), s-a încercat limitarea discursurilor, cei mai mulți dintre vorbitori s-au adresat liber auditoriului, nu s-a mai desfășurat totul în sala mică, fiind mai bine exploatate spațiile generoase din Casa de Cultură;
- Foarte bună ideea proiecției celor două filmulețe despre Câmpina de ieri și Câmpina de azi, primul realizat în 1975 de Televiziunea Română, cel de-al doilea realizat recent și promovat prin intermediul Asociației Municipiilor din România;
- Discursul aparte al lui Christian Crăciun despre "Câmpina și intelectuali". Viu, colorat, adevărat, cu nuanțe umoristice, dar și cu semnale de alarmă, chiar a fost ceva deosebit;
- Corectă și reparația morală față de unii oameni care meritau să primească "Medalia Centenarului" de Ziua Națională. Au primit-o de Ziua Câmpinei. Cu siguranță mai sunt și alții care o merită;
- Frumoasă și ideea expoziției "Locuitori ai Câmpinei cu care se mândrește orașul", chiar dacă aici ar fi mai multe lucruri de comentat în privința personalităților de pe panouri sau textului mult prea lung, în unele cazuri, destul de greu de parcurs;
- Excelentă ideea organizării unei sesiuni de lecturi publice la Biblioteca Municipală, de Ziua Câmpinei. La fel de bună și ideea unui spectacol cu și pentru tineri, la Casa de Cultură, pentru că sunt destul de puține ocazii în care tinerii soliști din municipiu să poată cânta în fața publicului.
La capitolul lucrurilor mai puțin bune avem, evident, discursurile primarului și viceprimarului. Un discurs lung al lui Horia Tiseanu, după același tipar de ani de zile, de la povestea petrolului, la proiectele cu fonduri europene din zilele noastre. Și un discurs mult mai scurt al lui Adrian Pițigoi, corect în esență, dar care multora le-a lăsat impresia că a început campania electorală. Nu știm nici dacă în privința filmulețului de prezentare a Câmpinei de azi chiar trebuia să se înceapă și să se termine cu poza primarului... Nu mai vorbim de faptul că, în acest filmuleț, printre imaginile video au fost inserate și fotografii de pe site-ul nostru și nu ne amintim să ne fi cerut cineva acceptul pentru asta. Bineînțeles că am fi fost de acord, dar așa, ca idee.
Un alt lucru neplăcut a fost acela că în sală se aflau și oameni mai puțin interesați de eveniment și care păreau că așteaptă protocolul de după...
Toate acestea sunt doar câteva păreri, cu doza aferentă de subiectivism. Așteptăm și părerile dvs., pertinente, cu argumente, totul în ideea ca Ziua Câmpinei să fie o sărbătoare a tuturor.
Editorial

De ce nu ar trebui publicate și, implicit, încurajate acte de teribilism de genul celui întâmplat la școala din Pietriceaua?
De câteva zile face vâlvă la nivel național o înregistrare video cu niște copii teribiliști de la școala din satul Pietriceaua, comuna Brebu, copii care au făcut gesturi osbcene și o întreaga scenă demnă de un club de noapte la adresa profesoarei lor de limba engleză.

Se prefigurează mișcări interesante pe scena politică din Câmpina, în perspectiva viitoarelor alegeri locale
Anul 2023 bate la ușă și este un an preelectoral, anul de dinaintea foarte importantului 2024 în toamna căruia vor avea loc alegerile locale. Prin urmare, pe micuța, dar "încinsa" scenă politică din Câmpina se fac tot felul de reconfigurări, fiecare candidat / partid dorind să-și asigure o poziție cât mai bună în perspectiva viitoarelor alegeri locale. Miza este foarte mare, astfel că actorii politici încearcă să-și maximizeze șansele printr-o așezare cât mai bună pe eșichierul politic local. Și, evident, este țintită Casa cu Grifoni!
Alte stiri recente

Accident pe DN1, la Nistorești. Un bărbat de 71 ani și-a pierdut viața
În urmă cu puțin timp, pe DN1, la Nistorești, a avut loc un accident grav de circulație.

Reabilitarea Blocului 7ABC din centrul Câmpinei, aproape de finalizare în mai puțin de nouă luni de la începerea lucrărilor
Unul dintre proiectele care a beneficiat de deblocarea fondurilor europene la Câmpina este cel privind reabilitarea Blocului 7ABC, situat pe Bulevardul Carol I, în zona centrală a Câmpinei. După aproximativ nouă luni de la începerea efectivă a lucrărilor, reabilitarea blocului a fost finalizată, schelele au fost scoase, blocul arată ca nou, iar singurele lucrări care mai sunt de realizat sunt la interior - vopsirea holurilor și înlocuirea lifturilor.
Comentarii