CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://www.soceram.ro/

Sunt romii cu vâsc mai importanți decât lucrările executate prost și străzile făcute praf?

- Editorial -

Sunt romii cu vâsc mai importanți decât lucrările executate prost și străzile făcute praf? Romii sunt nemulțumiți că administrația locală nu-i lasă să vândă vâsc, sorcove și coronițe pe unde vor ei. Au venit la Primărie să protesteze. Și primarul Horia Tiseanu face ședință, caută soluții, ține chiar și o conferință de presă să anunțe cum poate fi rezolvată problema. O problemă foooarte importantă, de altfel, existențială pentru oraș. La finalul conferinței de presă, Campinatv.ro întreabă: “Domnule primar, de ce nu ați procedat la fel și în cazul altor probleme din Câmpina, mult mai dureroase – canalizare, asfaltări proaste, străzi distruse, întârzieri mari la efectuarea unor lucrări. Să faceți o conferință de presă, să explicați situația, să prezentați soluții?!”

Mai bine tăceam. Nu, greșesc, mai bine tăcea primarul, pentru că răspunsul dat nu-i face deloc cinste. Horia Tiseanu a fost foarte deranjat de întrebare, ne-a certat tot pe noi, ba chiar ne-a cerut și socoteală: “Am văzut că vă preocupă foarte tare lucrările din oraș. Cum vă permiteți să scrieți că asfaltarea de pe Câmpinița e o bătaie de joc?! Ce, voi sunteți specialiști în asfaltare să știți dacă o lucrare e bună sau nu?! Vă recomand să obțineți atestat de la ISC, poate vă faceți diriginte de șantier, că văd că urmăriți toate lucrările și vă dați cu părerea! Văd că vă pricepeți la toate!” Și tot așa. Offf.
Domnule Horia Laurențiu Tiseanu, primar aflat la cel de-al treilea  mandat și care îl vreți și pe al patrulea, cam ăsta e rolul presei, să se preocupe de astfel de subiecte. Și să insiste atunci când administrația locală închide ochii. Nu e nevoie să fii specialist pentru a vedea bătaia de joc de pe domeniul public. Trebuie să fii specialist să-ți dai seama că se lucrează prost când asfaltul turnat în urmă cu 48 de ore la sensul giratoriu se ia cu piciorul?! Sau că asfaltul turnat în urmă cu 2-3 săptămâni pe Câmpinița are găuri și trebuie peticit?! Asta, în legătură doar cu asfaltarea Bulevardului Carol I, lucrare plătită cu 1,5 milioane lei (fără TVA) de la bugetul local, lucrare întârziată, lucrare cu multe probleme și pentru care nu ați făcut nici o conferință de presă.
Să vă reamintim de canalizare, unde totul a mers prost de la început, iar dvs. ați reacționat cu foarte mare întârziere și abia după ce s-au produs o gramadă de incidente?! Sau de reabilitarea conductei de apă de pe Bulevardul Bălcescu, unde v-ați supărat pe noi că am stat cu ochii pe Ascon, dar într-un târziu ați recunoscut singur că se lucrează încet și prost?! Să vă reamintim de Calea Doftanei, unde firma care lucrează la conducta de apă a spart branșamentele oamenilor
? Sau de Bobâlna, unde șanțurile săpate de muncitori au blocat ieșirile din curțile locuitorilor? Sunt multe, mult prea multe lucruri pe care ar trebui să vi le reamintim, domnule primar inginer Horia Laurențiu Tiseanu. Și fiecare în parte de o sută de ori mai important decât problema romilor care vând sorcove. Cu romii e simplu de tot. Să vină la Consiliul Local, unde partidul dvs. are majoritate, supuneți la vot și gata, se rezolvă. O să le vedem din nou celofanele la Ceas și pe toate trotuarele de la piață. Oare le-ați spus că aveți majoritate în Consiliu?


09 Dec 2015 12:01 10414 vizualizari


Comentarii






  • 09.12.2015 16:18 Laurentiu Dar mai are primarul majoritate în consiliul local? Eu cred ca la o adica, nu!
  • 09.12.2015 13:27 Laura de drumuri nu se ocupa prin fisa postului viceprimarul Dragomir?
783 vizualizari 11 Dec 2025 10:59 Recorder.ro sau... cum poate jurnalismul de investigații să trezească o societate

Recorder.ro sau... cum poate jurnalismul de investigații să trezească o societate

Recorder.ro a postat marți seară un documentar devastator despre Justiția din România. Joi, la ora la care scriu aceste rânduri, documentarul "Justiție capturată" trecuse de două milioane de vizualizări pe Youtube.

citeste mai mult
3204 vizualizari 03 Dec 2025 13:02 Irina Nistor, primarul Câmpinei, lăsată singură să-și “rupă” gâtul în criza apei

Irina Nistor, primarul Câmpinei, lăsată singură să-și “rupă” gâtul în criza apei

Marii bărbați politici din Câmpina s-au dat la o parte. Nu-i vezi, nu-i auzi. Lideri de partid, consilieri locali, potențiali consilieri, băgători de seamă și pupători de mâini.

citeste mai mult
4805 vizualizari 15 Sep 2025 08:52 Parcările din Câmpina - un cartof fierbinte, dar și o armă cu două tăișuri

Parcările din Câmpina - un cartof fierbinte, dar și o armă cu două tăișuri

Probabil că atunci când a decis să demareze o procedură pentru rezolvarea problemei parcărilor din Câmpina, noua administrație a avut cele mai bune intenții. Nu avem niciun motiv să ne îndoim de acest lucru.

citeste mai mult
1491 vizualizari 28 Jun 2025 18:25 Despre promovarea turismului. La alții, nu și în Câmpina...

Despre promovarea turismului. La alții, nu și în Câmpina...

Discuțiile din cadrul celei mai recente ședințe ordinare a Consiliului Local Câmpina pe tema turismului merită o continuare. S-au spus multe lucruri corecte, dar și multe inepții...

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV