Am scris de foarte multe ori despre situația curățeniei din Câmpina, despre măsurile care se iau sau... nu, despre necesitatea implicării tuturor factorilor (administrație locală, operator de salubritate, cetățeni) în rezolvarea problemelor. De cele mai multe ori, autoritățile locale s-au supărat pe noi, alteori ne-au dat dreptate. Dar așa cum am tras un semnal de alarmă ori de câte ori am constatat lucruri în privința curățeniei, tot așa ni se pare corect să arătăm și păreri pozitive referitoare la curățenia din Câmpina.
Zilelel trecute, la emisiunea "Deșteptarea de vară" de la Radio EuropaFM, în contextul unei discuții legate de curățenia în mai multe orașe din țară, s-a vorbit în termeni laudativi despre curățenia din Câmpina. Cel de-al doilea municipiu al Prahovei a fost dat ca exemplu de mai multe persoane care au intervenit pe acest subiect, majoritatea oaspeți ocazionali ai urbei noastre, oameni care au afirmat că, în Câmpina, standardele curățeniei sunt la un nivel superior altor localități. În acest context, unul dintre moderatorii emisiunii a ridicat un semn de întrebare, dacă nu cumva curățenia este doar un ”cadou” al operatorului de salubritate pentru a facilita realegerea primarului. Ceea ce nu este cazul, dar probabil că moderatorul respectiv nu a știu că primarul încă în funcție nu mai candidează pentru un nu mandat.
Nu este pentru prima dată când în presa națională, cu diferite ocazii, se vorbește în termeni laudativi despre curățenia din Câmpina. Și chiar dacă mai sunt încă destule probleme din acest punct de vedere, totuși, faptul că oaspeții municipiului dau Câmpina la exemplu când vine vorba de curățenie îl putem considera îmbucurător.

Asistent medical generalist și asistent medical de farmacie sunt cursurile acreditate pe care le derulează Școala Postliceală „Louis Pasteur" Câmpina.

O lecție reușită este aceea în care copiii învață jucându-se, iar progresul lor este vizibil la fiecare pas. Preșcolarii grupei mari „Gărgărițele”, coordonați de profesor Elena Secară, au fost joi, 4 iunie, protagoniștii unei lecții demonstrative de succes, concepută ca o punte educațională spre clasa pregătitoare.

Mai rar ne este dat să vedem un asemenea eveniment cum a fost cel organizat la Provița de Sus de Ziua Copiilor. Curtea Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" s-a umplut de veselie, de joacă, de culoare și entuziam.

Un apel fals la 112 nu înseamnă doar o alarmă nejustificată. Înseamnă direcționarea unor resurse umane și logistice către un eveniment inexistent, în timp ce, în alt loc, o persoană aflată într-un pericol real poate aștepta intervenția autorităților.