În ultimele 24 de ore, polițiștii prahoveni au depistat doi conducători auto care conduceau autovehiculele sub influența alcoolului. În ambele cazuri, conducătorilor auto li s-au întocmit dosare penale, după cum ne-a precizat purtătorul de cuvânt al IJP Prahova.
Astfel, sâmbătă, 4 decembrie, în jurul orei 22.50, polițiștii Serviciului Rutier Prahova au fost sesizați cu privire la faptul că pe DN1 E60 s-ar fi produs un eveniment rutier. Din primele verificări a reieșit faptul că un bărbat, în timp ce conducea un autoturism, pe direcția Brașov către Ploiești și ajungând la km 79, în afara localității Băicoi a pierdut controlul asupra direcției de mers și a părăsit partea carosabilă, răsturnându-se pe terenul agricol aferent sensului său de mers. La fața locului, conducătorul autoturismului a fost testat cu aparatul etilotest, care a rezultat o valoare de 0,75 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior fiind condus la spital în vederea prelevării de mostre biologice de sânge dar și în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate. În cauză, bărbatului în vârstă de 33 de ani, din Predeal i-a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă și conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului.
De asemenea, în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 2.00, polițiștii Biroului Rutier Câmpina, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiunilor de serviciu pe Bulevardul Nicolae Bălcescu, din municipiu au depistat un autoturism care la vederea autospecialei de poliție a oprit brusc în parcarea unei stații peco. La volanul autoturismului a fost identificat un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din municipiul Câmpina. Întrucât acesta emana halenă alcoolică a fost testat cu aparatul etilotest care a indicat o valoare de 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior fiind condus la o unitate medicală în vederea prelevării de mostre biologice de sânge. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârsirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului.
La Consiliul Județean a fost semnat astăzi, 3 iulie 2025, contractul privind "Execuția rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Câmpina și Poiana Câmpina", parte a Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Prahova.
Mai mulți câmpineni ne-au transmis că pe Strada B.P. Hasdeu, la blocul din apropierea intersecției de la ”Răcitor”, există câțiva brazi uscați care pun în pericol trecătorii, dar și locatarii.
Pe 8 iulie 1988, adică acum 37 ani, la Câmpina se deschidea Forumul Național al Pionierilor, în prezența președintelui Organizației Naționale a Pionierilor, Poliana Cristescu, soția lui Nicu Ceaușescu.
Unul dintre proiectele importante pentru fluidizarea traficului rutier pe DN1 este realizarea unui sens giratoriu la intrarea în comuna Bănești, la intersecția cu drumul spre satul Urleta.