CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Locurile de agrement din Câmpina de altădată. Satul de vacanță... din care nu a mai rămas nimic

- Social -

Locurile de agrement din Câmpina de altădată. Satul de vacanță... din care nu a mai rămas nimic

Tabăra Voila sau satul de vacanță, cum i se mai spunea, era un loc superb unde nu doar că veneau copii din toată țara, dar aici se organizau diverse activități și pentru copiii din Câmpina. Poate că unii dintre dumneavoastră vă mai amintiți de ceea ce reprezenta odată satul de vacanță, de tot ceea ce era aici: spații de cazare (27 de cabane/căsuțe), sală de mese, birouri, terenuri de sport și nu în ultimul rând trenulețul cu care te puteai plimba prin aproape toată tabăra. Astăzi, nu mai există nimic. Au rămas doar porțile, dar a dispărut până și gardul.

După 1990, Tabăra Voila a aparținut Ministerului Educației și a fost administrată de Direcția Județeană a Taberelor Școlare Prahova. În anul 2004, au fost încheiate contracte de colaborare (fără licitaţie) cu anumite firme pentru întreţinerea şi modernizarea mai multor tabere din Prahova, printre care şi cea de la Voila. Aceste firme nu plăteau nimic pentru folosirea taberelor şi nici nu investeau în modernizarea lor, aşa cum se angajaseră. În 2007, cu greu, au fost reziliate contractele pentru unele tabere din judeţ, Voila, Telega şi Cheia revenind atunci în administrarea DJTS. O administrare doar pe hârtie, pentru că, practic, nu s-a făcut nimic pentru a împiedica degradarea acestor tabere. Din octombrie 2010, administrația locală câmpineană a început demersurile pentru preluarea taberei de la Ministerul Tineretului și Sportului (care le preluase între timp de la Ministerul Educației). Au trecut 9 ani de atunci și nu s-a schimbat nimic. Probabil că au fost scrise sute de hârtii în această perioadă și s-au făcut tone de documentații. Fără folos. Iar corespondența cu ministerul continuă și explicăm în continuare de ce.
În anul 2017, după aprobarea Hotărârii de Guvern 229 privind Strategia generală de descentralizare, Ministerul Tineretului a întocmit o listă cu obiectivele pe care dorea să le transfere la administrațiile județene sau locale, printre acestea aflându-se și fosta tabără Voila de la Câmpina. Dar de la întocmirea acestei liste (în vara anului trecut) și până în prezent nu s-a făcut niciun pas concret. Asta, în condițiile în care, trebuie să precizăm, terenul de 23.000 mp aparține Consiliului Local Câmpina și este inventariat în domeniul public al municipiului, iar clădirile (mai bine zis, ruinele acestora) aparțin Ministerului Tineretului, care trebuie să le caseze și să le demoleze, pentru a elibera terenul. Primăria Câmpina a realizat și cadastrul pentru acest teren și trimite în continuare adrese la Ministerul Tineretului, însă nu se mai face niciun pas înainte.

Citiți și: Locurile de agrement din Câmpina de altădată. Ștrandul acoperit, o ruină de peste 20 de ani
Locurile de agrement din Câmpina de altădată. "Ștrandul de la Teatru", acum anexa nefolosită a unui cămin de bătrâni


18 Jul 2019 11:16 5438 vizualizari


Comentarii






  • 01.09.2021 22:00 Preda Frank schimb de hartii s-a facut si in legatura cu preluarea cinematografului,ma intreb pe ce criterii luase de la radef prietenul lui pitigoi-roman cinemaul in administrare.se doreste transport electric dar cumparam rablele altora.tiseanu a fost pe blat si cu eliro si cu autogara lu cord pana s-a prins omul cu cine are de-a face si cu ave diana si cu n srl de buzunar.cetateanul mai la urma.cine a cotizat se pare ca a avut parte in administratia tiseanu pitigoi
196 vizualizari 26 Jan 2026 08:25 Luni, 26 ianuarie 2026. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Luni, 26 ianuarie 2026. Meniul zilei la restaurante din Câmpina și împrejurimi

Am reunit oferte privind meniul zilei de la restaurante din Câmpina și împrejurimi pentru a le da celor interesați posibilitatea de a alege.

citeste mai mult
21582 vizualizari 21 Jan 2026 14:43 Un renumit fost cercetător de la Institutul de Petrol are o soluție pentru rezolvarea problemei apei în Câmpina

Un renumit fost cercetător de la Institutul de Petrol are o soluție pentru rezolvarea problemei apei în Câmpina

Vasile Badiu va împlini în această vară 80 ani și rămâne unul dintre oamenii cei mai implicați și mai activi dintre cercetătorii importanți ai Institutului de Petrol, care a adus faimă Câmpinei în întreaga lume. 

citeste mai mult
1690 vizualizari 20 Jan 2026 10:10 Un câmpinean reclamă neglijența sau incompetența angajaților Electrica: „Am riscat să-mi ia casa foc!”

Un câmpinean reclamă neglijența sau incompetența angajaților Electrica: „Am riscat să-mi ia casa foc!”

Semnalam chiar zilele trecute numărul mare de incendii, cu pagube materiale considerabile, dar unele, din păcate, soldate și cu pierderea de vieți omenești.

citeste mai mult
929 vizualizari 17 Jan 2026 15:33 Și salvamontiștii au nevoie să fie salvați! Apel pentru viața unui salvamontist de 30 ani, din Sinaia

Și salvamontiștii au nevoie să fie salvați! Apel pentru viața unui salvamontist de 30 ani, din Sinaia

Salvatorii montani au postat pe rețelele de socializare un apel tulburător pentru salvarea vieții unuia dintre colegii lor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV