În urmă cu puțin timp, în ziua ceremoniei de absolvire și depunere a jurământului de către poromoția noiembrie 2023 a Școlii de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina, în prezența secretarului de stat, chestor general Bogdan Despescu și a inspectorului principal al Poliției Române, chestor Benone Matei, a avut loc inaugurarea sălii de sport din incinta acestei instituții de învățământ.
Acum, momentul a trecut, dar noi considerăm oportun și elegant ca această sală să poarte un nume. CâmpinaTV.ro consideră că numele cel mai potrivit pentru această sală de sport este cel al lui Ion Alexe. Cetățean de onoare al Câmpinei, vicecampion olimpic la box, categoria grea, la Munchen în 1972, ofițer în rezervă al Ministerului de Interne, fost profesor în cadrul acestei școli, unde a fost șeful catedrei de educație fizică un sfert de secol, Ion Alexe ar fi numele cel mai potrivit pentru această sală.
În plus, poate ar fi momentul ca să ne apreciem valorile atunci când acestea sunt încă în viață, iar pentru Ion Alexe - ajuns la 77 ani - credem că ar fi o mare bucurie ca în timpul vieții să vadă numele său pe frontispiciul unei săli de sport din incinta școlii pe care a slujit-o ani la rând.
Este doar o propunere, dar ne dorim ca autoritățile competente în astfel de situații - conducerea Școlii de Poliție, Inspectoratul General al Poliției, Ministerul de Interne și - de ce nu? - Clubul Dinamo București - să răspundă favorabil propunerii noastre și în scurt timp să asistăm la... ”botezul” sălii de sport de la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr” Câmpina.

Străzile secundare din cartierul Voila, din municipiul Câmpina, au fost ignorate de administrațiile din ultimele mandate. Acum, modernizarea Străzii Tradafirilor a fost inclusă în bugetul local pentru acest an în vederea modernizării.

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic și opinia publică că, la data de 25 august 2026, începând cu ora 19.00, vor fi instituite restricții de circulație pe Drumul Național 1 (E60), în zona km 94+400 m, pe sensul de mers Ploiești către Brașov.

Unul dintre fostele spații ale Institutului de Cercetări în Petrol din Câmpina, de pe Strada Schelelor, a fost vândut în anul 2012 de Petrom, fiind achiziționat de societatea Confind.

Din punct de vedere al infrastructurii rutiere, primarul Irina Nistor a prezentat stadiul unui nou proiect care a început și va aduce modernizarea Aleii Arcașului, din cartierul Voila.