La 22 februarie 2021 încetează mandatul managerului Spitalului Municipal Câmpina, dr. Călin Tiu. Pentru că la concursul organizat la începutul acestei luni s-a întâmplat ceea ce deja știm cu toții, va trebui organizat un nou concurs de către Consiliul de Administrație al instituției. Până atunci, Călin Tiu rămâne managerul instituției și este foarte posibil ca și după aceea...
Mandatul managerului Spitalului Municipal va fi prelungit cu trei luni prin dispoziție a primarului municipiului, la recomandarea Consiliului de Administrație al spitalului. În funcție de data la care va fi organizat concursul, este posibil ca mandatul doctorului Călin Tiu să fie prelungit încă trei luni, în conformitate cu legislația în vigoare, perioadă în care managerul va avea atribuții integrale și nu ca în cazul unui interimat. Având în vedere tot ceea ce s-a întâmplat în ultima perioadă, situația în care a fost pus spitalul, Călin Tiu se gândește să-și reconsidere poziția cu privire la o viitoare candidatură pentru un nou mandat de manager.
"Iau în calcul serios să candidez pentru un nou mandat de manager, în funcție de starea fizică pe care o voi avea la momentul în care se va organiza concursul pentru ocuparea postului de manager", ne-a declarat dr. Călin Tiu, care spune că în prezent încă se resimte după perioada în care a avut COVID-19.
Citiți și: Prestație jenantă a candidatului la funcția de manager al Spitalului Municipal Câmpina, în fața comisiei de concurs

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.