În cadrul acestui serial ne-am propus să vă prezentăm lucruri care nu sunt așa cum ar trebui să fie. Pot părea detalii sau lucruri mărunte, dar ar trebui cu toții să știm că în viață detaliile fac diferența de multe ori. Acesta este un serial în care vom atrage atenția asupra unor lucruri care nouă nu ni se par în regulă și promitem să revenim asupra fiecărui subiect în parte, dacă situația semnalată se remediază. Sau nu...
În urmă cu câteva zile am publicat o imagine transmisă de un cititor, cu semnalizarea unei gropi în urma unei lucrări la rețeaua de canalizare pe Strada Bogdan Vasile, din cartierul Câmpinița. Practic, groapa era semnalizată cu un... băț, iar cititorul nostru se întreba retoric când ne-a transmis imaginea dacă nu cumva acel băț va prinde rădăcini. Nu a fost departe de adevăr, iar felul în care reacționează oamenii demonstrează umor. Pentru că autoritățile nu au intervenit, cineva - probabil din zonă - profitând de faptul că și-a strâns pomul de Crăciun, după trecerea sărbătorilor de iarnă, a ”plantat” bradul (neîmpodobit!) în groapa respectivă. Am făcut update-ul corespunzător și nu putem să nu ne întrebăm dacă intervenția autorităților va mai întârzia, ce va urma...?
Vă reamintim că acesta un serial în care dorim să-i implicăm și pe câmpineni, pentru că tuturor ar trebui să ne fie dragă localitatea noastră și astfel arătăm că ne pasă cu adevărat. Așadar, dacă aveți imagini sau informații care considerați că pot sta la baza unui episod al acestui serial, vă așteptăm la numărui de whatsapp 0733.388.425.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.